Míg Ócsán blogposztokban az önkormányzati laptopok ügyén vitáznak az emberek, addig másutt ezeket, - avagy ennél jobbat és többet - ingyen osztják a rászorulóknak.

Mint ismertté vált, az önkormányzati választások előtt, a ciklus vége felé az önkormányzatunk akkori Pénzügyi- gazdasági és pályázatkoordináló Bizottság elnöke
Horváth Tamás "egyes számítástechnikai eszközök értékesítése" címszóval terjesztette be a laptopok kivásárlását, tudva azt, hogy ezzel a következő testület a munkához szükséges eszközök nélkül marad.

Mindezt alátámasztja az a tényt, hogy az önkormányzati választásokat követő első lépések egyike közt ezeknek az eladott laptopoknak a pótlásaként újabb laptopok vásárlásába kezdtek.
Az elárult, de jó és üzemképes számítástechnikai eszközöket pár százezerért felvásárolták a telepített programokkal együtt, aminek értéke eleve több volt, mint a gépért megállapított összeg nagysága.
Ezt igazolja, hogy ugyanazt a Windows Office programot vásárolták vissza, amit a géppel együtt odaadtak. Ez durván 3 milliós veszteséggel járt a városnak, mivel az új gépek 3,6 millióba kerültek így.
Hogy ez mennyi pénz, azt a kommunális adóhoz mérten illusztrálva, annak 10 %-át teszi ki. Más példával élve, a lakosság által készülő, most futó városi járdaprogramra közel ennyi pénzt áldoz a vezetés, melynek tagságában kiemelkedő helyet foglal el Horváth Tamás, korábbi ötletgazda.
Mint ahogy a lakossági véleményformálások során visszatérőn előjön ez a történet más hasonló túllövéseket sorolván, úgy jött elő ez a feledésbe nem merülő számtechnikás dolog akkor, amikor arról jönnek a hírek, hogy másutt ennél sokkalta odafigyelőbbek, közérthetőbbek a képviselők.
Gondoljunk bele, hogy míg Ócsán arra kapnak, amit a hivatal levetkőz, addig másutt ingyen internetet és hozzá számítógépeket ajándékoznak a rászorulóknak.
Ennek megvalósítása érdekében a legnagyobb iparági szereplők fogtak össze a Digitális Otthon
Program keretében, a bevezető szakaszban nyolcmilliárd forintért,
negyvenezer rászoruló háztartás kap számítógépet és internetet.
A pilot-projekt keretében első körben ennyien kapnak egy internetes alapcsomagot, amelyet egy noteszgép, mellé járó
internetkapcsolat, oktatás és speciális internetes tartalmak és
alkalmazások alkotnak majd. A Digitális Otthon Program tesztje Miskolcon
és környékén folyik majd, “szociálisan rászoruló diákok, idősek és roma
családok körében”
A pilot eredményeit részletes utókutatás során értékelik majd ki,
ebben nem csak a közvetlen következményeket, az internet-hozzáférés
használatát és a számítógépes készségek fejlődését mérik fel, de
igyekeznek számba venni a másodlagos szociológiai következményeket is,
mint a munkanélküliség változása a tesztcsoportban, gyerekek iskolai
teljesítménye stb.
A kutatás végeztével születhet döntés arról, hogy a projektet országos méretűvé fejlesztik-e? Ebben az esetben 400-600 ezer család is kaphat alapszintű internetes hozzáférést egy országos Digitális Otthon Program keretében.
A Program alapját a Microsoft és a magyar kormány által decemberben kötött stratégiai megállapodás adja.
A projekt teljes költségvetése mintegy
8 milliárd forint,
amelyet fele-fele arányban állnak az iparági szereplők és az állam,
vagyis 4-4 milliárd forinttal támogatják a projekt első szakaszát.
A 40 ezer háztartás esetében ez egységenként kétszázezer forintot
jelent, a költségeknek azonban csak egy része kerül a családokhoz eszköz
formájában – ez mintegy 70-80 ezer forintos értéket jelent, a noteszgép
és az internetet biztosító USB-s modem formájában. A kiadások másik
része az internetes kapcsolat költségeit, a projekt során megvalósuló
(amúgy kritikus fontosságú) oktatást és a szintén a program keretében
kifejlesztett egyedi alkalmazásokat fedezi.
Az iparági képviselők a beszélgetések alapján tisztában vannak a célcsoport “igen speciális igényeivel és helyzetével”,
így a programban várhatóan komolyan odafigyelnek majd arra, hogy a
kiosztott számítógépeket ne ingyenes segélyként fogják fel a
“kedvezményezettek”, és azokat valóban rendeltetésszerűen, a célcsaládok
használják majd, ne kerüljenek tempósan a másodlagos piacra.
Ezzel máris felíratni szeretném az Alsopakonyban élők nevét, bejelentve a laptopban összefogni képes embereknek, valamint Szűcs Lajos vezető személyiségnek, jelezzék megyei és Ócsa város Önkormányzata által helyi szinten a programra való részvállalást a az idekalibrálást.
A 8 milliárdos összköltség, a negyvenezer háztartás, az érintett 400-600 ezer család összességébe bele kell, hogy férjen Pest megye egy nagyon elmaradott, és hátrányosan érintett része, Alsópakony település és az ott élők sora.
Alsópakony ma képes megjeleníteni és produkálni a legelmaradottabb szabolcsi, és borsodi térség minden egyes problémáját.
Alsópakony lakossága vízellátási, csatornázási gondokkal küzd. Nem biztosított az egészséges ivóvíz, nincs felvevőképes munkahely a környéken és nem biztosított az elvárható közlekedés sem.Sem járda, sem kerékpárút, sem pedig infrastruktúra nincs közel 5-6 kilométeres távlatban.
Az igazi múltszázadbeli tanyasi, béreskolónia az, amivel a fideszes városvezetés évek óta nem foglalkozik. Ide nem jön a népegészségügy, nem jár a palackos víz, és nem jön a honvédségi lajtos kocsi sem ívóvizet osztani, mint más Eu-s szabványoknak megfelelő közösségi lakónegyedekbe.
A most lassan befejezéséhez érő alsópakonyi új-telep átadásával pedig szintén csak kiszorult, hátrányos helyzetű emberek érkeznek a térségbe. Az állami beruházásban épülő rész közelebb hozza a vizet, de annak átvezetése tárgyában nincs írásos háttéranyag.
Ócsa város önkormányzata tavaly mondott le, - szintén Horváth Tamás közreműködésével - az alsópakonyiak rövidtávú vízrendezéséről azáltal, hogy az ottani kút tisztítása, esetleges mélyítése és az idegen tulajdonú hidroglóbuszról történő leválással normális, nyomóvezetékes ellátást biztosítson az ott élőknek. Tették azt alárendelve annak, hogy a most átadásra kerülő beruházás keretében - szintén Horváth Tamás munkássága által - az önellátó saját kutas verziót az Ócsa köldökzsinórjára kötésre változtatták, bízva abban, hogy így a "régi" alsópakonyiak, tehát a most ott élők is iható vízhez jutnak majd ha véglegesen kiépül és eljut oda a hálózati víz. Ez azonban máig nem valósult meg, míg az előző elképzelés szerint már legalább egy- másfél éve egészséges és normális vizet ihatnának Így az elmaradottság, és a hátrányos helyezett nem hogy maradt, vagy javulna, hanem csak fokozódik, éleződik.
Így az Alsópakony mai és jövendőbeli beköltözésre szánt lakossága igen rászorult és elég méltó ahhoz, hogy ebből a több milliárdos programból ne maradjon és ne hagyják ki.
Alsópakony polgársága számára az internet és a notebook jelenthetné azt a kapcsolódást, az infrastruktúrát, amit eddig sem a helyi vezetés, sem a katasztrófavédelem alá tartozó kiemelt beruházás nem biztosított.
*