Mondhatni szerencséje lett Bukodinak az átvilágítással.
Bukodi Károly Ócsa polgármestereként többször került pellengére a sajtóban. Ilyenkor általában nem vállalta a megjelenést, a nyilatkozást, máskor meg pedig maga rohant a segítségükre.
Most ismét hírbe került, de nem vállalta a riportot, mint annyi kínos pillanat során.
Mégis szerencsésnek mondhatja magát a leváltott polgármester, mert a hivatalát ért átvilágítást követően, hogy csak 6 esetben találtak kifogást az utóbbi időket illetően.
Tegnap az RTL híradója számolt be - arról, ahogy korábban az idei önkormányzati ülésen is elhangzott, - 6 esetben találtak visszaélés szerű érintettséget Bukodi utolsó hivatali idejét (előző ciklusát) érintően.
Mindezzel csupán 40 milliós vélt károkozást fedeztek fel, aminek során felmerült egy telekügylet is, ami egyrészt az óvodához, másrészt a bölcsődebővítéshez kapcsolódik részint, de leginkább az a vállalkozás érintett benne, akire Bukodi polgármesterként a Széchenyi utca felújítását bízta (pályázat útján elnyerve), majd később a virág nevezetű utcák aszfaltozását szerette volna megoldani vele. Ez utóbbi potom 30 milliós nagyságrendű megbízatással járt volna, miközben azt egy másik vállalkozótól úgy vette át önkormányzati tulajdonba, hogy attól ezt a beruházást a kinyert haszon ellenére sem várta el.
Az átvett magánterületre ezt megelőzően több milliós értékű házakat húztak, amit átlagban 50 millás tételekként értékesítettek. A területen a házsorok közt utcákat alakítottak ki, amik a befejezést követően is vállalkozó magántulajdonában voltak egészen addig, míg azt egy rendelettel be nem fogta a Bukodi adta városvezetés.
Ócsa önkormányzata élén álló polgármester akkoriban nem követelte meg a vállalkozótól az utcai közvilágítást, a utak szilárd burkolását és a csapadékvíz-elvezetéséhez szükséges árkolást sem. A terület így került be polgármesteri előterjesztéssel a testület elé jóváhagyásra, amit a polgármesteri többség biztosított (volna).
Ezek után a területre beköltözőket a polgármester mondhatni egyesével látogatta meg és köszöntötte egy-egy közpénzes önkormányzati ajándékkal, mint kedvességgel. Ekkor merült fel és fogalmazódott meg a lakókban, hogy a vásárolt ingatlanukhoz jobban illene egy (értéknövelő) aszfaltos út.
Mivel választások előtt történt mindez, a polgármester nem csak az ottani közösséget, hanem egy kicsit magát is képviselve úgy viselkedett, hogy szimpátiát és reményt keltsen az újdonsült beköltözőkben, mint jövőbeni választópolgárokban. Így ígérte meg a tulajdonosoknak, hogy az önkormányzat majd rendbe teszi a kiparcellázott és átvett, immáron közterületté minősített rendezetlen utcákat. Vagyis biankó beígérte nekik az aszfaltozást és a közvilágítást. Azt, amit maga és hivatala az átvétel előtt nem követelt meg a területen haszont szerző vállalkozótól. Így helyette az ócsaiak nyakába igyekezte varrni ezt a tételt, mint valami köztehert.
Igen ám, de a választások során kiderült, hogy nem csak egymaga pályázik a posztra és a magabiztos fellépéseiből származó ígérvényeit nem biztos, hogy állni tudja.
Így került napirendre és lakossági fórum elé a három utcányi terület, ahol a felültetett lakók (egyesek) szinte követelődzni kezdtek az általa ígért beruházás megvalósításáért.
Az ügy pikantériájához tartozik, hogy ezt korábban a város más részein a régi lakók kapcsán sem tette meg a volt polgármester. Ócsán továbbra is léteznek olyan utcák, ahol évtizedek óta elmaradt a közútfejlesztés, a szilárd burkolat kialakítása. Az ezen területen élők jogosan háborodtak fel és emeltek szót az újonnan beköltöző gyütt-mentekkel szemben.
Ennek a gyüttmentezésnek azért van jelentősége, mert a korábbi polgármester maga is megosztó személyiség volt és kiemelten hangoztatta tősgyökeres mivoltát. Erre volt hangolva Ócsa és lakossága az elmúlt évtizedben, ami bizony megosztottságot és a fejlődés elmaradását hozta. A tősgyökerek, vagy más néven törzs-gyökeresek a polgármester-pártiságot és a vele járó letapadottságot képviselték, eltekintve a városvezető túlkapásaitól és visszaélésgyanús dolgaitól. Ők kéz-kezet mos alapon adtak meg minden mögöttes támogatottságot még a saját fejlődésük ellenében is a helyi kisvárosi vezetőnek.
Ezzel ellentétben egyre több beköltöző és friss szellemiségű fiatal került a településre, akik jórészt nagyobb városokból szélesebb látókörrel rendelkezve érkeztek. A szellemi felfrissülés némi ellentmondást és ellenérzést keltett a régebbi lakosok és az újonnan érkezettek, valamint az uralkodó polgármester között. Erre volt is példa Bukodi polgármester ügykezelése, valamint az újonnan érkezett betelepülők és a magafajta gyökeresekkel kapcsolatosan. Bukodinak már nem volt elég a továbbvitelhez, a nyeréshez a régi falusi ember tős-világa. Szüksége volt az újonnan érkezők szavazataira is, hogy fenntarthassa hatalmát. Ezzel szemben a maga propagálta tősgyökeresség és az újra való nyitás nem csak a szavazóbázisban, hanem az anyagi érdekeltségében is zavart keltet.
Így jött képbe 2024 nyarán az, hogy Bukodi képviselő-testülete már nem volt hajlandó bábként asszisztálni a polgármester kétes ügyleteihez. Vagyis nem adta áldását a választások előtt álló városvezetőnek arra, hogy beváltsa az adott területre újonnan beköltőzőknek tett ígéretét. Ezen felháborodva felkorbácsoló (uszító) hangvitelű levelet küldött ki az érintett lakóknak, mondván a testület nem adta hozzájárulását az általa kiszemelt vállalkozónak a kivitelezési munkák lefolytatására.
Nos, ez a vállalkozó volt az, aki ismét felmerült az RTL híradójában bemutatott ingatlan ügyletet érintően, amiben Bukodi döntése a tárgyban szereplő károkozások egyik tehertétele.
Ezzel együtt mégis csak szerencsés, hogy a korábbi időszakok nem kerültek átvilágításra, mert így nem került szóba az oxy-fa ültetvényekkel eltapsolt milliók, a TSZ-Iroda kapcsán felmerülő hűtlen,- vagy hanyag kezelés, aminek bontását végző kivitelezője is egyugyanazon személyhez köthető, aki a mostani telekügyletben is érintett lehet. Mint ismert akkori áron irreálisan magas, 35 milliós teherként vett leromlott állagú, használhatatlan irodaépületet több évnyi magárahagyottság és gondozatlanság, (enyészet) után tízen valahány millióért bontatta le a Bukodi adta városvezetés. Az aki vette. Ezzel összességében vagy 50 milliós kárt okozva a városnak.
Persze az említett oxy-fa ügylet sem volt semmi, ami szintén 20-40 milliós közpénzes herdálással járt.
De Horváth Tamás főállású alpolgármestersége és a vele párhuzamosan vállalt óraadói tanárkodása a gimnáziumban is olyan törvényi összeférhetetlenséggel járt, aminek jogosulatlan kifizetésekből járó anyagi vonzata szintén Ócsa közpénzes vagyonát kurtította.
És ekkor még csak csak a szemet-szegően kiugró szabálytalanságokat vettük elő, nem beszélve az önkormányzat közpénzes kasszáját és a környezetünket terhelő illegális hulladékelhelyezésről, amit suttyomban maguk intéztek.
Mindezen ügyek nem kerültek átvilágításra, ezért Bukodi még szerencsésnek is mondhatja magát a jelen feltárás során előkerült 6 esetet illetően.
*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése