Időnként belefásul az ember abba a sok mocsokba, amit Ócsa közélete tálal a számára.
Szinte hihetetlen, hogy ez az egyetlen kisvárosa a környéknek, ahol megáll az élet a helyi korrupció színházának pódiumán úgy, hogy a helyi közönség csak szájtátva és némán (ámultan) nézi a közéleti darabot, a helyi reality showt.
 |
A vasút és a busz találkozási csomópontja Ócsán az állomás mentén 2013-ban |
|
 |
Az elmúlt évek során ennyit fejlődött a város a vasút mellett |
Ennek az itteni produkciónak a része, hogy az önkormányzat a nem városfejlesztésben, nem lakossági támogatásban, hanem inkább egyéni programokban, amolyan céltámogatásokban gondolkodik és cselekszik.
Mire is gondol az ember, amikor a helyi céltámogatásokra utal?
A blog többször hozta fel példaként a szomszédokat, ahol járdát épített az önkormányzat, utat fejlesztett és ennek keretében kerékpár utak sora épült ki. Bugyi, Dabas, Újhartyán mind előttünk jár ebben. Másutt játszóterek létesülnek, templomot újítanak fel, közlekedést javítanak, elérhetőséget bővítenek.
Beszámoltunk arról is, hogy a
Tanyafejlesztési programok fordulóiban kik miként indultak és nyertek,
ellenben velünk, ahol
ezen közösségi ügyben sem volt történés. Hogy Tatárszentgyörgyön az
egészségesebb ivóvíz érdekében léptek, és pályáztak, miközben
az Ócsához tartozó Alsópakony öreg-településrészen máig nincs kiépítve a vezetés városi ivóvíz- és csatornahálózat. Az már a helyi hivatalban senkit nem érdekel, hogy évekkel korábban is az ottani
férges víztől volt hangos az internetes sajtó.
Pedig Bukodi Károly polgármester és Horváth Tamás alpolgármester nem első évesek a testületben. Amit ők akartak, azt megvalósították. Így lett szűkre szabott Egészségház, és tűnt el a föld felszínről a Lakatosház.
 |
A Lakatosház bontásáért vállalkozóknak fizettek, bízták, de azért az önkormányzati autó is besegített a közösből |
Nekik köszönhetően mentesültek többen a csatornadíj hozzájárulás alól, az útdíj hozzájárulás megfizetésétől és általuk kerültek peres eljárás alá szinte ugyanezért mások.
 |
Ahol Ócsán a pénzügyekről döntenek |
Jelenleg vagy nyolc embert perelnek míg több százat nem, vagyis többeket futni hagynak. A perbe fogottak azonban kivétel nélkül, szinte mind nyerni fognak a hivatallal szemben, míg a peren kívüliek nagy része inkább kötelezett és fizetésre fogható. Mégsem ők kerültek porondra.
Ezért hallani azt, hogy egyénre szabottan támogat és büntet Ócsán a helyi hatalom.
 |
A laptopokkal elhíresült H. Tamás |
Közismert miként jutottak hozzá az önkormányzati laptopokhoz az egykori képviselők, amiket aztán a lakossági költségvetés terhére több mint 3 millióból tudtak csak pótolni.
 |
Volt képviselő, zenész, csóró vállalkozó |
De itt, a kiválasztottak lista szerint mentesülhetnek a közteher alól egyesek,
ahogy történt ez
Gönci "Apuka" és társai esetében több millió forint (3 milliót meghaladó) értékben.
Az ehhez hasonlatos egyénre szabottságot jól példázza a
Városüzemeltetésre átruházott bujtatott feladatok többsége, köztük a helyi
őrző-védő vállalkozás ezen keresztül történő finanszírozása, és az önkormányzati cég vezetőjének egyéni bérfejlesztési támogatása is. Ez sem jut így mindenkinek és mindenkihez.
 |
Bukodi és a déd'egyesület |
Ócsának úgy tűnik az egyesületi focipálya is előrébb való és fontosabb, mint a vasúti átjáró. A helyi futball támogatására évente milliókat költenek a közvagyonból, miközben a pálya területét ingyen, bérleti díj nélkül adja (biztosítja) a város lakossága a polgármester vezette egyesületnek. A polgármester a sportegyesület elnökeként mindig előtérbe helyezi a közpénzes támogatást, ha a szíve csücskének tekinthető fociegyletről (Ócsa VSE) van szó. A pályára azonban a lakossági anyagi támogatás ellenére és a közpénzfelhasználás után sem viszik be az önkormányzati és a város által támogatott rendezvényeket. Az önkormányzati területű pálya amolyan szent hely lett, ahova csak a polgármester emberei, a sporttagok és a fizető nézők mehetnek. Azokat a rendezvényeket, amiket szintén közösségi pénzzel látnak el, már nem engedik be. Ezeket is inkább ismét egyes magánemberek céljainak és javára hasznosítják, akkor amikor a volt piac területére transzplantálják. Míg
korábban a Rendvédelmi napok is a sportpályához kötődtek, addig ezt is kiszervezték onnan. A búcsút sem a Városháza előtt ejtik meg és nem is oda engedélyezik, hanem azt is a lakónegyedbe költöztetik. Hiába a bírósági állásfoglalás, azt rendre figyelmen kívül hagyják.
(Nem véletlenül gondolta és nyilatkozta korábban - ha jól emlékszem 2008-ban - Bukodi Károly, hogy a pályát a volt a strand területére kéne áthelyezni. Azóta ez sokak előtt feledésbe merült.)
Igazából a Fidesz és az egész Bukodi-féle vonulat mellékkörülményei olyan látszatsportbeli szimbólumokkal könnyen megjeleníthető őrületek, mint a (helyi)stadiontörekvések. Az ócsai Bukodi-aréna ennek egyik kistelepülési példánya. (Amolyan közéleti túlkapás.)

A Szülők-nevelők bálját is úgy hirdették meg az iskola tornatermébe, hogy
azt korábban Spák József viselt
dolgai következtében egy birtokháborítási per során lekorlátozta a bíróság. Ekként ugyebár ismét egyéni érdekek érvényesülnek a közösségivel-, vagy akár a bírósági ítélettel szemben. Olyannak tűnik ezzel Ócsán a történés, mintha
a városvezetés fittyet hányna a törvényességre. A Fővárosi Törvényszék ítéletében foglaltak ellen tettek, vagy legalábbis azok sérültek az esti bálozással. Felelősét persze ennek sem találni majd, mert ügyebár itt minden(t) lehet. Elvégre egy a zászló és egységben a a hatalom.
Így lesz és van ez az idei első Juh-fesztivállal is, amit szintén a lakóházak közé telepítenek. Ezt a rendezvényt is egy magánszemély támogatása által szervezik úgy, hogy annak
autós vállalkozásának 350 ezer forintot biztosítanak a városi adófizetők terhére. Közben pedig egy olyan gazdasági tevékenységet hoznak létre, ahol nyereségérdekeltség alapján árulják a nyers, főzésre szánt birkahúst, és az ételt. Erről szól az egész.
Itt is figyelmen kívül hagyják a Törvényszék azon álláspontját, miszerint: "Lakóövezetben kiemelt szempont a pihenés lehetőségének biztosítása"! "Általános városépítészeti elv, hogy a tömeges létszámú rendezvények befogadására szolgáló létesítményeket vagy egyébként is forgalmas területen, vagy olyan helyen építik, ahol alapvetően nem befolyásolja az övezet jellegét."
Az évenkénti búcsú, a folyamatos cirkusz, a telepített rendezvények, a Juh-fesztivál mind a lakóövezet besorolásával ellentétes, mind pedig ellent mond a Törvényszék állásfoglalásának, továbbá az ott élők érdeksérelmével jár.
Míg ezeket egyénekre lebontva vitathatóan és burkoltan támogatja a vezetés, addig az itt élő városi közösséggel annak érdekeivel valójában nem foglalkozik a hatalom. A képviselő-testület ebben nem partnere a lakosságnak.
Járdát, parkolót nem épít az önkormányzat a volt piaci terület és a vasúti átjáró közé, mert arra, mint a közösség támogatására már nem jut pénz. Aki járdát akar, az pályázzon és fogjon lapátot. Ezen az elven az önkormányzat jóváhagyásával kik alapon maguk a (kommunális) adófizetők építhetik a a járdát darabokban a városnak. Erre akár a kommunista szombatot felelevenítő kommunális szombatokat is lehetne szervezni önkormányzati szinten, képviselői támogatással. Ahogy az ócsai járdaprogramra tekintünk nem is olyan lehetetlen gondolat ez. Ha nem, akkor marad ez is annyiban, mint a kifogásolható buszmegállók sora. Az egyik buszvezető állítólag már szervezik a megállók rendbehozatalát, hogy a le-és felszállások biztonságosabbá váljanak. Különösen fontos szempont lenne az intézmények környékén.
 |
A lepusztult üdvözlő táblákat nem pótolták. |
Sajnos a Bukodi-Horváth team ezt nem volt képes még rendezni. Úgy tűnik számukra mindig akad fontosabb dolog, mint a város és annak közterületeinek a rendbehozatala. Pedig erre még a fizetett főépítész is a rendelkezésükre áll egy egész hivatali háttérrel csatoltan.
Nincs ez így azonban Százhalombattán. Ott jogit kaphatnak a hivatal jóvoltából a fiatalok. Fejenként
hatvanezer forint támogatást igényelhetnek a 26 év alatti, állandó
százhalombattai lakhellyel rendelkező, illetve a Pest megyei városban
életvitelszerűen tartózkodó fiatalok B-kategóriás jogosítványuk
megszerzésének költségeihez - mondta el a település önkormányzatának
szóvivője, Nyilas Hajnalka.
 |
Jogsira pályázhatnak a battai fiatalok |
Százhalombatta önkormányzata az idén összesen 8 millió forintot
különített el az első jogosítványok, valamint ifjúsági programok
támogatására. Ez utóbbi célra a városban tevékenykedő, ifjúsággal
foglalkozó szervezetek nyújthatnak be pályázatot. Az elnyerhető összeg a
támogatott program költségének 90 százaléka, legfeljebb 100 ezer forint
lehet, a pénz eszközvásárlásra és a program lebonyolításához szükséges
kiadásokra fordítható.
És nem csak ennyi a különbség a két város és a két különböző szemléletű városvezetés között.
A jó példa itt is adott, ahogy más esetekben is az volt. Eddig azonban nem sikerült élni vele.
Ócsán ez is mindig visszásan sül el. Nem árt tehát odafigyelni.
*