Még Szűcs Lajos helyi lakos képviselte a városunkat az országgyűlésben, és a megyei önkormányzatban, amikor olyan programokat hirdettek, mint a templomtól-templomig járda.
Ebben az állapotában már díjazott volt az ócsai járda - igaz a templomig nem is ér el ( - a kettős keresztet ellenben kiteleípítették) |
Bár a járda az egyik templomtól nem ért el a másikig, mégis nagy számba ment, mert megosztva bár 3 helyzetként mégis csak nívódíjban részesült a megyei közgyűléstől. Ócsa az akkori Szűcs vezette és Horváth-al képviselt megyei közgyűlés szerint ekkor vált - igaz megosztottan - "Kulturált Települési Környezet Díj"-ra érdemesnek (3/2 részben).
Ekkor sem az volt a cél, hogy a templomhoz járda épüljön - azóta sem valósult meg |
Ekkor 2010 írtunk és a vitatott templomtól-templomig szlogennel hirdetett járdaszakasz még nem jutott el a szóban foglalt katolikus templomtól a reformátusok által használ másikig. A díjazott létesítmény valójában csak egy hamis ígérvény, egy befejezetlen mű, ami igazán annyira jellemző erre a városra.
A templomtól - templomig meghírdetett járdaprogram minden elismerés és ráfordítás ellenére sem teljesült be |
Aztán Szűcs Lajos kikerült a megyei közgyűlésből és átnyergelt a szomszédos választási körzetbe helyet cserélve az ottani korábbi indulóval, a volt gyáli alpolgármesterrel. Csak Bukodi és Horváth maradt Ócsán a városvezetésben. Szűcs meg számunkra visszaminősült egyszerű helyi lakossá a város érdekében kifejtendő érdemi ténykedés nélkül. Így nem sokat köszönhetünk neki.
Bukodi Károly, Szűcs Lajos, Pánczél Károly, tetszeleg az óvodában míg Szűcsné Judit a szalag végén asszisztál |
Még akkor sem, ha a mosatni választások előtt ismét előfordul és megjelenik a városi közéletben amolyan látszólagos vagy magamutogató szerepben. Így tett legutóbb is, amikor a "semmi köze hozzá" felújítás végeztével megjelent az őt váltó képviselő-társával az egyik itteni átadáson és szalagot vágott. Valójában csak minket próbált átvágni és a szalaggal magát kívánta igyekezett fényezni. Ez a politikája.
Bukodi Károly, Szűcs Lajos, Pánczél Károly, Tarnai Richárd Tuzson Bence, Vetési Iván éppen városunkban tetszeleg a kormányablakká alakított okmányiroda előtt - 2019 március |
Ugyanakkor a városunk fejlődése nem az országgyűlési képviselők haszonszerzéseivel arányos mód alakult.
Így hordták a törmeléket az önkormányzati vezetők jóváhagyó egyezségével |
Így rakták le, majd ásták be az Eu-s támogatással épülő vasúti P+R parkoló építési törmelékét az erődszélen |
Az Eu-s pénzből épült P+R parkoló estére sötétbe burkolódzik - nincs fény |
Ócsán úgy tűnik nem sokakat foglalkoztat a közvilágítás hiánya és aránytalansága. Az, hogy amig a város egyik fele sőtétségbe burkolódzik, addig a másik oldal diszkivilágítását a sötétbe kényszerültek pénzéből fedezik.
Márpedig a reformátusok által használt premontrei kolostor eltúlzott fényáradatát a máshonnan elvont fényerő keretéből rendezik. Csak, hogy mindenki értese: a költségvetési keretből finanszírozott pompa minden itt élőt terhel, függetlenül a valási hovatartozástól. Ócsán az ateisták is a reformátusok fényességére kénytelenek áldozni, ugyanúgy ahogy ebbe más felekezett hiveit is bekényszerítették, mert azt az önkormányzati közösből fizetjük. Bár minden felekezett egységesen kap támogatást és a világításukat is maguk oldják meg, a reformátusok diszfényét azonban a költségvetésből mi adjuk össze.
Az ócsai refromátusok szentélyének fényárját sem a hívők, hanem a lakosság összessége fizeti - önkormányzati közpénzből |
Tehát ezen a téren sem lett jobb, vagy különb a helyzet a korábbról ismert történéseknél.
Szintúgy, az Alsópakonyi szociális lakónegyedhez kapcsolódó kerékpárút beruházás vasútállomásig tartó megépítése is csak egy be nem váltott ígérvény maradt. Hiába készültek el az előzetes tervek, a nyomvonal kijelölések, a kerékpárút épphogy az ottani lakóházak végétől indulva egy rövid szakasz után, jóval az autópálya alsópakonyi átívelése előtt véget ért. Ezzel ez a műalkotás sem érte el a beteljesülését, és Ócsa belterületér nem jutott még egy méternyi sem ebből. A biztonságos kerékpárút azóta is csak egy be nem teljesített ígéret maradt a polgármester részéről. Hiába is kampányoltak azzal a mögöttes érvvel, hogy ez ''Városunk legújabb kori történelmének legnagyobb fejlesztése''. Az egészből csak egy csonka elkülönítés lett, amolyan szegregált kültelepi környezet, amit még a beígért kerékpárút sem köt össze a városbelsővel.
Ócsa lakossága kérkedve fogadta a kezdeményezést, de a város polgármestere mindent megígért, sőt az állította, hogy ezzel csak fejlődik a város. Az egészből még annyi sem valósult meg, amit az első 80 házhoz hazudtak ígértek.
A tervek arról szóltak, hogy 500 házig meg sem állnak, de ebből már egész biztosan nem lesz semmi. Marad a nyolcvan háztartás, ahonnan az ócsai vasút 5, az óvoda 5,5, az általános iskola már 6 km-re van, a gyógyszertár még egy kicsit messzebb.
Pedig az egyik ócsai közterület-felügyelő is itt lakik. A kocsit gyakran látni a bérlemény előtt állni. Tudtunkkal Ő sem fizet többet, mint a rászorultak.
Ugyanakkor nem csak ez a probléma maradt hátra, hanem az is, hogy minden maradt ennyiben. Kint a semmi közepén csak a lakóházak és az itt élők. Nem valósult meg az önellátás sem. Megfelelő ellátás, vezetékes gáz, jó közlekedés évek múltán is csak egy távolba vesző beteljesületlenség maradt. A villanyáramot kártyával tudják használni, előrefizetéssel. A víz nagyon drága, korábban a Népszabadság azt írta,
350 forint literje. De mostanában fúrt kerti kutakat a Nemzeti
Eszközkezelő Zrt., hogy a vízdíjon is spórolhassanak a lakók, mondta egy
hölgy a 24.hu-nak
Többen említették, a lakópark óriási hátránya, hogy falusi skanzenként, amolyan zárványként nem kapcsolódik a környezetéhez.
Az alsópakonyi városrész nincs kapcsolatban Ócsa infrastruktúrájával, se bolt, se intézmények nem tartoznak a 80 házhoz, pedig 2011-ben még orvosi rendelőt, iskolát, óvodát, sőt bölcsődét és boltot is terveztek.
2014 után egyébként már nem csak a devizahitelesek, hanem elszegényedő családok is beköltözhettek. (No meg mások is.)
Talán egy új városvezetés képes lesz ezt a helyzetet rendezni és a helyi életet jobbá tenni.
Ócsa-Alsópakony újtelep, azaz a devizahiteles lakópakr néven elhíresült ócsai külső-városrész |
Már vagy 6 éve hozták létre a telepet összesen 2,7 milliárd állami forintból. Így akartak segíteni a
devizahiteleik miatt mindent elvesztő családoknak. Emiatt igen kedvezően
adják bérbe a házakat. Erre 600-an pályázhattak. Az 50 nm-esekért 16
ezret, a 70 nm-esekért 21 ezret fizetnek a lakók havonta.
A tervek arról szóltak, hogy 500 házig meg sem állnak, de ebből már egész biztosan nem lesz semmi. Marad a nyolcvan háztartás, ahonnan az ócsai vasút 5, az óvoda 5,5, az általános iskola már 6 km-re van, a gyógyszertár még egy kicsit messzebb.
Sokáig csak napi két busz érintette a lakóparkot, kora reggel vagy este lehetett Gyálra vagy Ócsára menni. Napközben már két újabb járatot is beiktattak.
Semmi rosszat nem szeretnék mondani a helyre...
... egy óriási nagy szántóföldre lát rá az ember, amit a gaz már jócskán benőtt. Azt
láthatóan senki nem gondozza, vagy ha mégis, egész biztos megvárja, míg a
növényzet térdig ér - számolt be tapasztaltjairól a Bors.
Pedig az egyik ócsai közterület-felügyelő is itt lakik. A kocsit gyakran látni a bérlemény előtt állni. Tudtunkkal Ő sem fizet többet, mint a rászorultak.
Így nem lesz ebből rendes falu. Miért nincs itt egy rendelő? – fakad ki.
Annak idején a Máltai Szeretetszolgálat üzemeltetett itt irodát,
munkatársaik gyakran fuvarozták a segítségre szorulókat valamelyik
közeli faluba. Az épületen ma már csak egy viharvert, szakadt logó
emlékeztet rá.
Nem messze a lakóparktól, az út túloldalán állunk, ahol a környék
egyetlen élelmiszerüzlete működik. – Most ez a bolt van kocsma helyett,
kettő az egyben, ha érti, mire gondolok – mondja kissé pityókásan, derűsen az idős férfi.
– Ó, mondták, hogy lesz itt rendes CBA a lakóparkban élőknek, nem lett.
Templomot is akartak, az se lett – legyint.
Többen említették, a lakópark óriási hátránya, hogy falusi skanzenként, amolyan zárványként nem kapcsolódik a környezetéhez.
Az alsópakonyi városrész nincs kapcsolatban Ócsa infrastruktúrájával, se bolt, se intézmények nem tartoznak a 80 házhoz, pedig 2011-ben még orvosi rendelőt, iskolát, óvodát, sőt bölcsődét és boltot is terveztek.
2014 után egyébként már nem csak a devizahitelesek, hanem elszegényedő családok is beköltözhettek. (No meg mások is.)
Talán egy új városvezetés képes lesz ezt a helyzetet rendezni és a helyi életet jobbá tenni.
Ócsa a távolban sincs - eddig és nem tovább a kerékpárút |
Ócsán eddig nem volt sok munka, most majd lesz. A köztudottan munkahelyínségben szenvedő Ócsán lesz majd munkája a betelepülő devizahiteleseknek, a polgármesternek legalább is "optimista a hozzáállása" ehhez a kérdéshez. Hazai és külföldi cégeket "irányítanak" a térségbe, a devizahiteleseknek lesz hol dolgozniuk - tudatta a település első embere.
Nem tudnak "annyi"embert alkalmazni - elsősorban a régieket |
Az ócsai tűzihorganyzó üzemet működtető Nagév Cink Kft. tulajdonos-ügyvezetője, Nagy Antal János is határozott nemmel válaszolt a devizahitelesek esetleges felvételét firtató kérdésre.
Poziciói halmozásával kapcsolatosan felmerül a törvényi összeférhetelenség |
A fejlődés és a várt fejlesztések azonban elmaradtak. Nem írányítottak ide senkit, és semmit. Szűcs Lajos is máshol tetszelgett alapköletételek, megnyítók, vagy átadások alkalmával, nem hogy az itt sem élő, de az elődjét követő Pánczél Károly. Ócsával még a saját képviselői sem foglalkoztak. A városvezetői igérvények pedig elszáltak a levegőbe.
Ócsa alpolgáremstere Horváth Tamás - legutóbb a képviselőségig sem jutott, csak egy választott visszalépésével juthatott képviselőséghez (- nem sokat köszönthet neki a város, ő viszont nagyon is, sőt még annál is többet) |
A "régi- pakony" továbbra is a toronyból kap vizet |
Bukodiék szerint ez megérte a pénzt - ezért is vásárolták meg |
Huszon millióért vették, tizen millióért bontották - lakossági fedezettel, közpénzt szórt el a városvezetés (- még csak viszgálat sem indult) |
Azóta nem csak a volt Tsz-irodaként ismert önkormányzati épület, de a mellé ültetett fák is eltűntek a ráfordításokkal együtt.
A térburkolatba ültetett fák is eltüntettek - ezt is a mi pénzünk bánta (- erről sem beszélnek) |
Bontásban amúgy is jók a skacok, mert nem csak a túlárazott egykori iroda, a régi iskola, vagy a kis gimi épületei lettek oda jó pénzért, hanem a Lakatosház néven elhíresült egykori parasztház - az Ágas-házzal közös (nyitott) telekrészen - ennek a pusztításnak esett áldozatául. Ezekkel szintén sokat veszítettünk, nem csak egyet a régi paraszti múlt emlékeiből - az amúgy örökségvédelem alatt álló (Ó-falu) öregfaluban. Az eltüntetett ház nyoma ma is felfedezhető, mivel minden ígéret ellenére ott maradt az üresség. A falusi környezet és a régmúlt hangulata a látható múlt ezzel tovább károsult.
A paraszti múlt emlékét őrző un. "Lakatos-ház" eltüntetésével a műemlékvédelmi környzetünk károsult - a ház kiüresedett üres helye |
A polgármester boldogan kötelezte el magát - a mi kontónkra |
Valójában ezekkel a városházi döntésekkel sem jutottunk előrébb, mint az Oxyfába oltott ígéretekkel. Ez a történet szintén egy jó befektetésként lett tálalva az amúgy adóssághalmazzal küszködő és attól megszabadulni képtelen önkormányzattól. Most pedig senki sem tudja visszaigazolni hogy ez kinek hozott hasznot. Még a városvezetés sem. Annyi ismert, hogy ezzel a tájidegen elképzeléssel, a lepacsizott polgármesteri gondolatok mentén történő megvalósításával valaki mégis csak nyert, mi pedig csak vesztettünk. Hogy ezen a bizniszen valójában ki mennyit szakított, azt mi magunk sem tudhatjuk. A veszteségeink nagyságrendisége ismert. A mértéktelenségre jellemző, hogy 20-24 milliós befektetésről volt említés, de hogy valójában is ennyi, vagy 40 millió ment el az eszement ültetvényen, ki tudja? Tudni még, hogy a polgárőrség a mi költségvetésünkből milliókat kapott a terület őrzésére. Aztán még sem mi loptuk szét az egészet, hanem csak úgy oda lett a ráfordításokkal együtt. Vagyis nem tőlünk kellett volna védeni és őriztetni a területet a fizetett polgárőrökkel, hanem inkább a megbízóiktól. Az közpénzek ellenére ez sem jött össze a polgármesteri párosnak. Ezzel szintén csak a helyiek terheit növelték, mert az ültetvény elveszett a befektetett pénzzel együtt. A képviselőink pedig szokásukhoz híven cinkostársként lapítottak az eset során.
Az oxyfa ültetvények közpénzes őrzése jól jött a polgárőrségnek |
Nem új-keletű dolgok ezek. Az sem, hogy a városvezetés nem képes (vagy inkább nem akarja) kimutatni az általa (2010-ben) bevezetett kommunális adóbevételek (felhasználását) visszaforgatását és lakossági célú elköltését. A vezetés szerint azt állítólag beteszik a közösbe és úgy használják fel, hogy cserébe szinte semmit sem ad az embereknek az önkormányzat.
Már 2015-ben is azt ígérték, hogy a Damjanich utca búrkolatát megerősítik és felújítják - azóta sem tették |
A környezetet terhelő illegális szemétlerakásokat ennek ellenére nem képesek megfékezni. Sem a hivatal, sem az erre hivatott szolgálat. Mégsem teszik a kötelezően előírt kommunális adó terhére "ingyenessé" a szemétszállítást a városban. Ha központosítva mindenki szemetét elvinnék, tisztább lehetne a város, amúgy meg a költségvetésbe illesztve úgy is mi fizetnénk érte. Másutt ez már működik. Ezzel némi értelmet kapna a Bukodi polgármestersége alatt bevezetett többletteher, nem pedig csak amolyan lenyúlásnak tűnne a részükről. Annak látszatával, hogy az önkormányzat ingyenessé tenné a szemétszállítást, (vagyis a kommunális-adó terhére és keretéből finanszíroznák), megszüntethető lenne az illegális hulladéklerakás. De miket is várhat el az ember attól a hivataltól, aminek önkormányzata a saját területét sem kímélve kontroll nélkül engedélyezi az elhelyezést egyeseknek. Erre volt példa a P+R parkoló létesítése során megvalósult cselekmény.
2018-ban még mindig az évekkel korábban beígért útjavítással hitegetik az adózókat |
Az önkormányzatnak számos más feladata mellett figyelmet kell szentelnie a tulajdonában lévő épületek és közterületek karbantartására is. Ezt láttuk, hogy mennyire megtették a már említett kis gimnázium, a Lakatos-ház, vagy a bevásárolt Tsz-iroda esetében.
Viszont a közterületek esetében sem különb Ócsán a hozzáállás. A kommunális adó után a gépjármű súlyadó helyben maradó része sem elég a számukra ahhoz, hogy a kisváros belső úthálózatát megfelelően karbantartsák.
Tavaly az óvoda előtti útszakasz újraburkolása megért egy kiállást |
Az adófizető polgár azonban egy normális polgármestertől mégis csak többet vár.
*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése