2020. február 6., csütörtök

A komcsi besugók köszönik, jól elvannak - ma is köztünk élő elismert árulók ( - Patrióta Európa Mozgalom)

Ez a baj a Fidesz-KDNP adta kormánnyal.  Talán emberségből, talán gyengeségből, vagy éppen nemtörődömségből hagyja úrrá lenni és a választói akarat ellenére felülkerekedni és tovább  éltetni  a régi elvtársi rendszer kollaboráns árulóit, önmagunk ellenségeit.  

Schmidt Mária éppen ezért emel szót a kortörténeti jelenség okán.

Schmidt Mária a Facebookon írt nyílt levelet Kásler Miklós miniszternek, Fekete Péter államtitkárnak, Káel Csaba filmbiztosnak és L. Simon Lászlónak, hogy Szabó István kitüntetése ellen tiltakozzon.

Idén február 25-én ugyanis a Corvin moziban Szabó István új filmje, a Zárójelentés nyitja a Magyar Filmdíj 2020 – Magyar Mozgókép Szemlét. És a Magyar Filmakadémia közleménye szerint az Oscar-díjas magyar rendező egyike annak az öt művésznek, akinek pályáját a Magyar Filmakadémia Egyesület idén életműdíjjal méltatja.

https://infostart.hu/images/site/articles/lead/2018/02/4394099.jpg
„Ne a bűnösöket tüntessük ki a hősök helyett!”
 
A kommunista diktatúrát kiszolgáló spiclinek életműdíjat?  Na azért ezt mégsem kellene!

Ne a bűnösöket tüntessük ki a hősök helyett! – Schmidt Mária nyílt levélben tiltakozik a kommunista besúgó Szabó István életműdíja ellen.

A filmrendező nem méltó életműdíjra a közismert besúgó múltja miatt – vélekedik Schmidt Mária, aki felidézte Szabó kapcsolatát a kommunista állambiztonsággal és azt is, hogy annak 2006-os kiderülésekor hogyan igyekezett megvédeni a besúgóként kezdő rendezőt a balliberális szellemi élet. 

A Terror Háza Múzeum főigazgatója minderre nyílt levélben hívta fel az illetékesek figyelmét.

Schmidt Mária kifejti, hogy Szabó István a Kádár-rendszer besúgója volt, méghozzá az ’56 utáni megtorlás legvérgőzösebb éveiben, 1957 és 1963 között, amikor mindennaposak voltak a bebörtönzések és az akasztások.

A történész arról is ír, hogy Szabó – saját állításával ellentétben – terhelő jelentéseket tett iskolatársairól, tanárairól, valamint a Színház- és Filmművészeti Főiskolán történő összes gyanús, a Kádár-rendszerrel szemben ellenséges megnyilvánulásról, kijelentésről.

Összesen huszonegy ember magánéleti titkairól, anyagi helyzetéről jelentett, és az elhárítás embereivel is aktív kapcsolatot tartott.
 
 https://www.filmtett.ro/wp-content/uploads/2020/02/szabo-istvan-schmidt-maria-eletmudij.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/85077501_2708713565914112_6486944949760688128_o.jpg?_nc_cat=104&_nc_ohc=eBJQcqEi0qQAX932LCv&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=9c0f7584039601b96ee86c94216c20d6&oe=5EC9C157
Szabó István a kommunista diktatúra elnyomórendszerének hős besúgja a mai kor ellenzékének tükörbeli példaképe  - életveszélyes besúgó volt
 
Igencsak jutalomszaga van, hogy éppen a besúgói tevékenysége után, 1964-ben leforgathatta első játékfilmjét, mindössze 26 évesen, majd egymás után készíthette a filmeket, köztük az Oscar-díjjal jutalmazott, 1981-es Mephistót.

Múltjának eltitkolt fejezetét 2006-ban ismerte be, de azt állította, hogy mások megmentése érdekében tette amit tett. Ezután a magyar szellemi élet több, mint száz képviselője állt ki mellette szemforgató módon, pedig bocsánatot sem kért. 
https://pestisracok.hu/wp-content/uploads/2015/07/fletoszabo.jpg
Gyurcsány Ferenctől járt az ölelés a kommunista besúgónak
kép forrása: Ex-homar.blogspot.hu / Pesti Srácok
 

Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök, a tőle megszokott teátrális módon, az azévi Filmszemle színpadán avatta hőssé Szabó Istvánt, megtapsoltatva őt a közönséggel.
 
A „Képesi” néven jelentő Szabó István, életveszélyes besúgó volt az ’56 utáni kádári megtorlás éveiben. Egy jelentésében saját dramaturghallgató társait ajánlotta a hatóságok figyelmébe, miszerint el kellene beszélgetni velük, míg egy másik diáktársát az ő jelentése miatt vitték be éjjel a rendőrségre kihallgatni.

Ennyire tevékenykedett mások megmentése érdekében Szabó István, akinek viszont olyan nyilatkozata is volt, amely szerint önmagát mentette. Bonyolult dolog tud lenni a múlt, amikor éppen átírás alatt áll.

Amikor azonban mindez kiderült, a magyar szellemi világ jelentős része összezárt Szabó mögött, és inkább azt a Gervai Andrást érte támadássorozat, aki nyilvánosságra hozta a rendező sötét múltját a kommunista diktatúra legkeményebb éveiből.

Az is érdekes kérdés, hogy vajon hány korábbi ügynök és szigorúan titkos tiszt volt az összezáró szellemi emberek között.

Önmagát Szabó utólag vakmerő hősként próbálta láttatni a besúgói tevékenységéért, mondván ezzel mentette meg egy évfolyamtársát a biztos akasztástól.

Eközben Kamondi Zoltán filmrendező azzal próbálta őt fedezni, hogy egy alkotót csak és kizárólag a műveiből lehet és szabad megítélni. Gervait az akkori magyar sajtóban mindenható Nap-Keltében is olyan nyilvános kihallgatásnak vetették alá, hogy éppen csak az arcába fordított lámpa hiányzott.

Gervai később könyvben dolgozta fel Szabó István történetét, de a bemutatón is a rendezőt mentegette a ceremóniamesterként jelen lévő, és az ügynökkérdés szempontjából szintén nagyon érdekes Havas Henrik

Schmidt Mária ilyen előzmények után kérdezi nyílt levelében Kásler Miklós emberierőforrás-minisztertől, Fekete Péter kulturális államtitkártól, Káel Csaba filmügyi kormánybiztostól és L. Simon László képviselőtől, hogy a rendszerváltás után harminc évvel, miért a bűnösöket tüntetik ki a hősök helyett. Szavai szerint nem szabadna, hogy "egy leleplezett kommunista besúgó életét állítsuk 2020-ban hazánk nyilvánossága, és gyermekeink, unokáink elé példaképként. Ez a díj ugyanis egy egész életutat tervez elismerni. Ez az életműdíj megsérti mindazokat, akik a diktatúra alatt is megőrizték tisztességüket és nem szegődtek a hóhérok szolgálatába."

*

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése