Törvényt sért, aki szemetet dob ki, vagy éget el. Magyarországon mégis több
százezren teszik ezt mindennap - sokan megszokásból. Ócsán a közterület-felügyelet, a mögöttes hivatal a kimutatások szerint nem igen intézkedett még ilyen ügyben. Bár az idén is több milliót várnak a bírságokból, ezért még nem tart a lakosság a tettenéréstől.
Hangzatos (lózung) szlogen, valós tartalom nélkül - programtalan és céltalan a szövegelés, ha a várost ellepi a sok szemét |
Az idei költségvetésből kiderült, hogy a 2016-os évben önkormányzatunk több milliós bevétellel számol, amit a különböző szabálysértésekből tervez beszedni. Ezt azonban valamilyen jogszabálysértő eseményt követően kell ahhoz, hogy kiszabják a büntetést, amihez a közterület-felügyelő vagy a jegyző intézkedése szükségeltetik.
Ócsán azonban nem sűrűn bírságolják a szabálytalankodókat. Kérdés, hogy a kitűzött cél érdekében az idén fellépnek-e?
Kérdés, hogy tesznek is érte, vagy csak szövegelnek - az önkormányzati terület szeméttel terhelt |
Szabálytalan megállás, engedély nélküli behajtás, szemét illegális
lerakása, állat, és talán éppen a kutyatartás szabályainak megszegése,
vagy éppen szemétégetés lehet az, ami bírságolásra és pénzbeszedésre
jogosíthatja a hivatalosan eljáró közfeladatot ellátó személyt.
Ócsán azonban jelenleg egy szem közterület-felügyelő van csak a városban, akit amúgy alig venni észre. Az eddigiek mind hátrahagyták már az itteni hivatalt. Természetesen ez is kifejez valamit.
Mintha hátat fordítottak volna a többségnek - kit is szolgálnak |
A városiasodó lakosság elvárásai nem túlzóak. Csak normális környezetet, tiszta közterületet és bejárható rendezett vidéket szeretne. A mai ember már szívesen él a füstös, büdös környezetben, szeméthegyet tövében. A többség rendezett környezetre, a tiszta levegőre és a zöldebb városra vágyik.
Többnyire azt is megértik, hogy nehéz tetten érni a szemetet kidobáló és a külterületen lerakókat, vagy az égető embereket. Bár ez utóbbiakat a füst jól behatárolja. A kályhában tüzelőket és bűzt árasztókat azonban már nehezebb megfogni.
Polgárőrök és a közterület-felügyelő közös poszton - itt éppen a temetőnél |
A polgárőrség sem a profilján, sem másutt nem ad tájékoztatást. A közterület-felügyelő sem ad hírt a munkájáról. Többnyire csak a Facebookon tűnnek fel egy, egy fényképen, amint éppen álldogálnak valahol. Ez is szolgálat.
A környezetvédelemmel foglalkozó Greenpeace szerint megdöbbentő, mi mindent megengednek maguknak egyes helyeken bizonyos személyek. Sokan még manapság is büntetlenül képesek szennyezni a közvetlen környezetünket, azt a létteret, ahol és amiben élnek. A mostani téli időszakban megdöbbentő, hogy mi minden tűnik el a kályhákban,
tűzhelyekben: műanyag hulladék, bálás ruha, cipőtalp, autógumi. Mindezek szennye a levegőbe kerülve fojtogatóan száll alá és vissza ránk. Mindig a hallgatag többség kapva ennek kárát.
A kertben éget, de a szomszédokat füstöli ki - ez is környezetszennyezés |
A
szervezet szerint van olyan része az országnak, ahol a kommunális
hulladék egyharmadát elégeti a lakosság. A mérgező füst többek között
szív- és érrendszeri betegségeket, daganatos elváltozásokat, fejlődési
rendellenességet okozhat.
Az otthoni szemétégetés törvénysértő, mégis
rengetegen megteszik.
Nem otthon tüzel, hanem közterületen füstölög - magát a környéket égeti be |
Egyes internetes hozzászólásaiból kiderült, van, aki az
autógumit és a kertészeti fóliát is képes a tűzre rakni. Mások akár nyíltan, az út mentén, közterületre kiállva nem ódzkodnak az avarral vegyes szemetet égetni. Ha pedig szól nekik valaki, még ők vannak megsértve, vagy felháborodva. Ócsán ismerten van pár ilyen alak.
Vannak, akik azt mondják, fával fűtenek, de a sűrű füst csípős szaga az marja az utcában élők orrát, valószínűleg az ott égetett
műanyagtól és más szeméttől. Többen elárulják, az ő udvarukon azért nincs szemét, mert elégetik.
Többnyire így van ez az Ócsához köthető peremterületeken, de a belső városrészen is orrba vágja néhol az
embert az eltüzelt műanyag szennyező bűze. A városban élők látták már füstbe borulni a Bajcsy egy szakaszát, az Alsónémedi út környékét, vagy a Dózsa telepet is. Még sem szól érte szinte senki.
Aki pedig igen, azt képesek hamar elküldeni melegebb éghajlatra a törvénytelenkedők.
– Olyan ez, mint a kutya láncon tartása, tetten kell érni az elkövetőt.
Az egyik szomszédnál olyan fekete a füst, hogy alig akar kijönni a
kéményből. A műanyag ételes dobozt is eltüzeli, az én ruháim meg
beveszik a szagot – panaszolta egy nyugdíjas asszony útban a kenyereshez.
A temetőnél hátrahagyott lócitrom sem a környezettisztaságáról szól, vagy éppen a tiszta városi képet illusztrálja |
Ócsán azonban nem ismert, hogy levegőtisztaság-védelmi eljárás indult lakossági tüzelőberendezésben történő hulladékégetés miatt, vagy pedig nyílt téri égetés okán. De a szemetelők, a hulladékot maguk után hagyók is megússzák büntetlenül.
A nyílt téri égetés ügyében akár 25 ezer forintos levegővédelmi bírságot is kiszabhatnának, ami talán megfelelő következményekkel járna, és némi biztonságot, visszatartó erőt biztosítana az erre vetemedő szabálysértőktől. A nemfizető szabálytalankodókkal szemben aztán - akár - végrehajtási eljárás keretében is beszedhető a pénz.
Ócsán úgy tűnik erre nincs gyakorlat. Itt a városvezetés képes milliókat porba hullajtva elveszni hagyni, és elengedni, mintsem a haveroktól beszedni. Erre volt jó példa az a több milliós tartózáselengedés, mely ma megoldást jelentene számos ehhez hasonló problémára. Csakhogy erről lemondott a vezetés.
Ez esetben önkormányzati területre hordták tonnaszám a környezetszennyező hulladékot - állítólag a vezetéstől kaptak rá engedélyt |
Ha az önkormányzat ezt engedi, akkor mit várunk el a polgártól |
Azonban amíg a
szemétlerakások vagy szemétégetések miatt nem jelennek meg az erre foglalkoztatottak, valamint nem lépnek fel ezzel szemben, és végeznek bejárást, nem tartanak jegyzőkönyvezett helyszíni
szemlét, az ilyen esetek alkalmával, így nem is fogják/akarják tetten érni az elkövetőket, illetve nem tudnak, vagy nem akarnak javulást, netán büntetést, bírságot kiszabni ezért, vagy érte.
A hulladékot égetőt, a szemetet a város szélén eldobálót ma senki nem dokumentálja. Az Ócsa Városi Polgárőrség, a lovas tagozat, és az önkormányzati közterületfelügyelő közösen sem volt képes az elmúlt időszakban megakadályozni ezeket a szabályszegéseket. Ki tudja hol galoppoznak akkor, amikor a szeméthordás történik.
A lakosság tűrőképessége, az orra és a toleranciája a környezetszennyezés növekedésével telt meg, amit egyre nehezebben visel. Nem elég a korszerűtlen szennyvíztisztító időszakos bűze, még az illegális szeméthordalékok kipárolgása is a népet terheli. Ezért az itt élők többsége jogosan várja el a hivatali háttérrel rendelkező képviselőitől, és a mögöttes önkormányzattól, hogy ne csak hangzatos szlogenekben, hanem tettekben, cselekvésben is tegyenek a környezetünkért, a Zöld Ócsáért.
A tavaly kivágott öles fákat nem cserélték újakra - a kivágásokkal nem lett zöldebb és tisztább a belváros |
Ha kell szólítsák fel a lakosságot, a polgárőrséget, vagy utasítsák a közterületfelügyelőt, a városüzemeltetést, hogy számolják fel a várost körülvevő és lassan ellepő szemetet.
Egyben kérik, kérjük a városvezetést, hogy rendezze a környezetét, és tegye élhetőbbé, tisztábbá, szebbé ezt a többre érdemes kisvárost!
*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése