Január elsejével megszüntették a kereskedelmi halászatot a hazai
természetes vizeken. Az ebből élő családok egyik napról a másikra
munkanélkülivé váltak. Kártérítésért tüntetnek.
Elnök: Dr. Szűcs Lajos (Országgyűlési képviselő, az Örkényi Horgász Egyesület elnöke, az új halgazdákodásról és a hal védelméről szóló törvény beterjesztője) |
Szűcs Lajos beszél a változásról |
Az állami halőri szolgálat és a vizek régi-új hasznosítói fokozottan ellenőrzik majd a vizeket és vízpartokat, védve a halállományt a jogellenes halászati, horgászati tevékenységtől.
Szűcs Lajos (Fidesz) országgyűlési képviselő a horgászoknak kedvező önálló indítványt terjesztett elő a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013-as törvény módosítására, amellyel szélesítené a halgazdálkodási jog hasznosításának lehetőségét.
Szűcs Lajos szövetségi elnök - itt is |
A törvénymódosítás kimondja azt is, hogy a halgazdálkodási jogot megszerző bizonyos esetekben alhaszonbérbe adhatja a jogosultságát tagszervezete vagy tagszervezetének tagegyesülete részére is, illetve ezeket bevonhatja a hasznosításba.
A javaslat célja, hogy a jövőben lehetővé tegye a halgazdálkodásra alkalmas vízterületek kijelölés útján történő hasznosítását is a vagyonkezelési szerződéssel, vagy haszonbérleti szerződéssel való hasznosítás mellett. Ez szolgálná az előterjesztő szerint, hogy a horgásztársadalom a lehető legszélesebb körben, átlátható módon vehessen részt a hasznosításban.
Sikeresen zárult a MOHOSZ jogszabály-módosítási kezdeményezése a horgászok, a halak és a vizek érdekében
Folytatva az elmúlt időszak sikeres gyakorlatát, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) és stratégiai partnere, a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) újabb jelentős lépéseket tett, illetve tesz meg a magyar horgászok és a hazai horgászturizmus fejlesztése érdekében.
Éppen csak a halászok maradtak ki a "jóból" |
A nagy többséggel elfogadott megoldás a horgászok és a horgász egyesületek országos érdekképviseletét és koordinációját ellátó szervezet részére címzett kijelölés lett, mint a haszonbérleti szerződés megkötését előkészítő miniszteri rendelkezés. Mindez jelentős lehetőséget és egyben felelősséget is ad a magyar horgászok kezébe az állami tulajdonú természetes vizek 15 éves ciklusú halgazdálkodási hasznosításával, illetve e hasznosítás lehetőségének felelős, nyilvános, átlátható és gyors megteremtésével kapcsolatban.
A vita során dr. Szűcs Lajos elmondta, hogy a szövetség célja minden olyan becsületes sporthorgász érdekét képviselni, aki megváltott engedélyével kevesebb adminisztráció mellett, de az eddiginél több vízterületen és lehetőleg nem magasabb árakon kíván hódolni az elkövetkező években is szenvedélyének, s a kereskedelmi halászat felhagyása után a regenerálódó nagy természetes vizeken egyre nagyobb fogási eredményt is szeretne felmutatni.
Kijelentette, hogy a MOHOSZ e társadalmi és szövetségi cél sikeres megvalósítása érdekében 2016-tól minden, eddig sikeresen gazdálkodó tagszövetségét és annak tagegyesületét az új haszonbérleti ciklusban is helyzetbe kívánja hozni, ha az adott szervezet az eddig elért eredményeket megőrizve, fokozatos és tudatos, szakmailag megalapozott fejlesztésként vállalja a halállományok további védelmét, felelős őrzését, a vízparti környezet megóvását és a horgászturisztikai fejlesztések támogatását.
Azért az nem teljesen mindegy, hogy valaki hobby horgász, vagy megélhetési halász - a törvény most kiket segít |
Tiszai halász: Elvették az életünket
Mészáros
Dezső tiszai halászcsaládból származik. Több generációra visszamenőleg
minden férfi halász volt a családjában, két fia is követi a
hagyományokat.
- Kitanultam a lakatosszakmát, de miután apám nyugdíjba ment,
szólított a kötelesség. Ez az életem! A génjeimben van a természet és a
víz szeretete. Minden hajnalban úgy kelek, hogy ki akarok menni a
Tiszára, aztán ráébredek, hogy nem lehet – sóhajt.
Az idei az első szezon, amit nem kezdhet el, pedig évtizedeken át
február végén már víz alá tette a varsákat.
Mészáros Dezső egy évvel ezelőtt munka közben. Évente 15 mázsa halat fogott |
Most vízi rendőrök figyelik, hogy csónakba száll-e.
Szezonban mindennap órákon át ellenőrizte, ürítette a hálókat. Az emberek a parton izgatottan várták, milyen volt a fogás, és vitték haza a halat. Volt, aki a vízen is felhívta, hogy mennyi keszeget hozzon neki. Évente körülbelül 15 mázsa halat fogott.
A halászati eszközök állnak a hátsó udvarban, semmire nem tudják használni őket
|
Január elsejétől azonban munkanélkülivé vált, a többi halászcsaláddal együtt. Nem tudják, hogyan tovább.
– Nagy probléma, hogy rajtunk maradtak a halászati eszközök. Több
száz kézzel készített varsa és speciális tárgyak, amiket másra nem lehet
használni. Milliós érték – teszi hozzá Újhelyi Roland szegedi halász.
Szigeti Szabolcs vendéglőtulajdonos szerint nagyon keresett volt a tiszai hal |
A vendéglősök sem örülnek, hiszen a vendégek a tiszai halat keresik, ami sokkal ízletesebb.
– Vízparton mindenki halat akar enni. Így marad a hekk és a tavi ponty – tárja szét a karját a csongrádi Szigeti Szabolcs.
Alelnökök: • Bokor Károly (Horgász Egyesületek Baranya Megyei Szövetségének elnöke, horgász szakíró) • Dr. Dérer István (a Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő-és Sporthorgász Egyesület elnöke) • Fesztory Sándor (a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár Bereg Megyei Szövetségének ügyvezető igazgatója) • Kozári Miklós (a Kaposvári Sporthorgász Egyesület elnöke) • Láda Gáspár (a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetségének ügyvezető elnöke) |
A földönfutóvá tett családok kártérítésért fordultak a magyar államhoz,
de semmit sem kínáltak nekik. – Egy tollvonással eltörölték ezt az ősi
mesterséget. Folytatni fogjuk a tüntetést – mondja határozottan Mészáros
Dezső.
Forrás: MOHOSZ, Bors
*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése