Blogunk végigkísérte Bukodi Károly városi munkásságát attól fogva, hogy alpolgármesterként Dönti Károly polgármester háta mögött felszámolta az ócsaiak véleménynyilvánítási fórumát. Azt a fórumot, amit a Dönti Károly soha nem szabályozott le. Így jött létre és halt el több fórum és maradt meg ez a blog.
Nem volt egyszerű. Az időszak sem. Homlokunkra tűztük az elképzelésünket. Leírtuk: "Ilyen város nincs még egy! Itt minden máshogy történik, és általában az is rosszul. Ha egyszer lesz itt vezetőváltás, ez a blog lesz a vádirat."
Megtörtént a csoda, lett vezetőváltás. És a blog a mögöttesen vázolt vádirat, hiszen benne van minden, ami a Fidesz adta Bukodi alatt általunk észlelve történt. A visszásságok sora. Ezt unta meg a városlakók többsége ezért lett menesztve a polgármester. Erről is írtunk.
Eljött a váltás. Kivártuk az új vezetést és úgy véltük, a blog betöltötte szerepét. A vádirat elkészült. A népítélet megszültet, a bíróságira még várni kell.
Feleslegesen meg minek írogassunk, vagy hajbókoljunk. Ezért nem jelentkeztünk, nem tűntünk aktívnak. Pedig itt vagyunk, továbbra is együtt élünk a várossal.
Most azért került elő a klaviatúra, mert olyan jött velünk szembe, amire se nem számítottunk, sem pedig szükségét nem éreztük.
Paul Tamás polgármester tett közzé egy képet pár szóval. Erről szól most a net.
Nem hinnénk, hogy Ócsa polgármesternek ezt a képi megjelenítést ki kellett volna tennie. Ezzel olybá' tűnik, mintha magára venné a kormányfő (ahogy ő fogalmaz "doktorminiszterelnökúr") ünnepi beszédének egy azon részét, ahol Orbán Viktor korrupt politikusokról, álcivilekről és áttelelt poloskákról beszélt.
Értjük, hogy Paul Tamás a Fidesz ellenében indult és nyert választást. Ebbe benne foglaltatik az is, hogy ellenzéki. De az már nem érthető, hogy miért veszi magára és húzza be Ócsa életébe a miniszterelnök politikai szóképalkotását, ami teljesen más és ellentétes, így nem is vonatkoztatható a helyi viszonyokra. Olyan ez, mint egy személyes sértődés. De mire föl?
Tényleg nem kéne felvenni (magunkra venni) ezt, és nem kéne ebbe belemenni. Látható, hogy milyen hozzászólásokat és véleményeket szabadított fel a kép és a hozzáillesztett szövegkörnyezet a helybéliekből. Erre igazán nem volt szükség.
Az országos politika, a 2/3-s választói felruházása erős kormányhatalmat jelent. Ezzel szemközt a párt-elitből kikerülő új ellenzéki vezető bemutatkozása és viselt dolgai eléggé visszás körülményeket teremtettek. Így van ez akkor is, ha a Fidesz vagy 15 éves hatalomgyakorlásába sokan belefáradni látszanak és mindenáron váltást szeretnének. (Bármi áron.)
Ezzel próbálkoztak már többen, és most újfent Magyar Péter is azzal, hogy bevásárolta magát a Tiszába. Így pártoskodva tört élre és lett mára a DK-t lehengerelve látszólag a második legnagyobb ellenzéki tömörülés. (Volt így a Jobbik is.) Az ebből fakadó szembe helyezkedés nem érintheti Ócsát és annak vezetését úgy, hogy a polgármester egy olyan utalást tesz közzé, mely magát és támogatóit is belesodorja egy kétes politikai játszmába.
Ezt nem teheti és nem tehetjük meg, mert Paul Tamás polgármesternek az ócsai fideszesekre is legalább olyan és annyira szüksége van, mint a velük egyet nem értő, vagy más ellenzékiekre. A helyi Tisza- szigetek alakulása nem jelenthet betagozódást és iránymutatást, mert a városi létünk, közösségi életünk ennél szélesebb, összetettebb és árnyaltabb.
Tudni kell értenünk és megértenünk egymást. A magyarban a poloska mint élősködő és kártevő ismert, de a szóhasználatában a lehallgató eszköz elnevezéseként is használatos. Na már most, az utalás igen egyértelmű a kormánypárti beszédben akkor, amikor az ellenzéki Magyar Péterre asszociál valaki, hiszen politikusként a Tisza párt elnökeként ismert ellenzéki vezető, aki lehallgatta nő ismerőseit. Ez volt a felesége, majd az utána kapcsolatba lépő (mára már csak volt) kedvese esetében is. Ezért nem meglepő a poloska szó használata, ami már a korábbi kommunikációs megszólalásokban is előkerült.
Mindez ismert. Az, hogy ezt az ünnepi megszólalások során elővették, az legyen a retorika része, de hogy ezt még a helyi közéletbe is átemeljük, már sok. És valóban sokkoló, mert erre nem gondoltunk volna jó páran és erre itt semmi szükség. Emlékezetes, az önkormányzati választások után, - ahogy a fideszes Bukodi elhagyta a fedélzetet és beiktatásra került a BÉKE támogatott jelöltje, - miként fordított (szégyenletesen) hátat a kormánypárt országgyűlési jelöltje Ócsának.
Arról a Pánczél Károlyról van szó, aki jelenleg is járja a környező településeket, de Ócsát messze elkerüli mint valami bűnös várost, holott nem az ócsaiak és nem Paul Tamás rontotta el, hanem Bukodi és a mögöttes Fidesz az elmúlt 14 év során azzal, amit tett. Mégis azt a 10 ezer helyi embert utasítják el, akit most Paul Tamás képvisel a városban polgármesterként. Teheti az emberek bizalmából, választói akaratból fakadóan. Ma a testületben is vannak olyanok, akik a korábbi polgármester mentén a kormánypártot támogatták. Az, hogy a Fidesz ellenében a jelen polgármester munkáját segítik az legyen annak a politikai egyensúlyozásnak a része, ami a város javát szolgálja. Azonban ezt a balanszírozást nem lehet elejteni egyetlen rossz megosztással. Nekünk, itt lakóknak szükségünk van a velünk élő más (politikai) nézetet valló "mások" bizalmára, jóindulatára és megértésére ahhoz, hogy a közösségünk egyben maradjon és fejlődhessen. Nem fordíthatunk hátat a tömegnek és nem mutathatunk be azoknak akikre ugyanúgy szükségünk van, mint az ellen-oldaliakra. De az újonnan alakultakat sem emelhetjük ki az által, hogy az ő erőszakos, bűnös vezetői mivoltát bemutatva-figurázva a kormánypártiak arcába nyomjuk amolyan büdösbogárként.
Ócsa nem válhat a politika pólusok martalékává. Nem akarhatjuk a rövid idő alatt kétes hírnévre szert tevő Magyar Péter adta lehallgatós (poloskás), nőgyalázós, agresszív, telefont kitépős cselekedeteivel a mentelmi joga mögé búvó személyével terhelten a Tisza párt kiemelését. Se azzal, hogy az ügyes-bajos politikai dolgait elhallgatjuk, vagy mások minősítésének nagyítása mentén a demokratikusan választott hatalmat megkérdőjelezve hangolják az olvasót, netán kezdjék ki a másikat.
Orbán Viktor lehet cigány vagy sem, a lényeg az, hogy magyar és választott kormányfő. A többi csak gyűlölködés.
Bukodi Károly lehet fideszes, vagy sem, a bűnei mégsem a párthovatartozása, hanem a viselt dolgai okán jöttek elő.
Magyar Péter legfőbb emberi mivolta sem a politikai szárnybontása, hanem előélete, és cselekedetei mentén kerülnek meghatározásra. A családon belüli erőszak, a rendőrségi ügyei, a gátlástalanság és a lehallgatási botránya tette azzá, hogy a sajtóban lepoloskázzák.
Orbánt a neve kapcsán cigányozzák pejoratív, mintha az (faji hovatartozás) bűn lenne. A bűn a vele szembeni rasszizmus. Maga a felvetés.
Bukodi Károlyt sem a neve, sem a párthovatartozása, de személye kapcsán sem kezdte ki senki. Egyedül a polgármesteri tevékenysége került elő, jött szóba. Ezt így véljük helyesnek. Ezért tiltakoztunk a Jobbik, Gyurcsány és csatlósai általi nacizása, majd összeborulásával szemben.
Így ellenszenves az a hangulatkeltés is, ami egyesek által a másik ellen irányul. Az, hogy a különböző pártformációk más-más hívószavakkal és lendülettel hangolják a politikailag hozzájuk illőket, az legyen mindenkinek az egyéni ízlése vagy megítélése szerint való.
Soha ne gúnyolódjunk a másikon. Soha nem tudhatod, kivel hoz össze a sors. Különösen igaz ez a politikában.
A nagypolitika ocsmányságait nem tanácsos helyi szintre süllyeszteni, mert azonnal rá-, majd sárba csap a közönség.
Egy választott városvezetőnek nem elég jó politikusnak, kormányosnak és gazdának lenni. Sokszor a jégen is meg kell állnia, és kötéltáncosként is helyt kell állni. Akkor is ha jobbról, vagy éppen balról fúj a szél. Sőt, még változó széljárás idején is fent és talpon kell maradnia.
*