Soha nem vesztettünk még annyi zöldellő fát, mint az utóbbi évek városvezetése alatt.
Az idén is több fát vágtak már ki; - mintsem hogy ültettek volna.
Az idén is több fát vágtak már ki; - mintsem hogy ültettek volna.
Novemberben a temető mellől veszettünk el 31 szilfát. Ezekért még fizettünk is, úgy, hogy még a fákat is elvitték. Vagyis a a közel negyven köbméternyi fát még tüzelőnek sem hagyták meg felhasználásra az ócsaiaknak. Érdekes egy hozzáállás ez az önkormányzat részéről, hogy ezért még közel egy millió forintot is kifizettünk egy számunkra idegen vállalkozónak, mondván ez a legolcsóbb. Ugyanakkor a helyi önkéntes tűzoltóságot meg sem keresték és fel sem kérték a fa kivágások vonatkozásában, holott ők több helyen és alkalommal is végeztek már ilyen munkákat a megélhetésük, pontosabban a (megmaradásuk) fenntartásuk érdekében, no meg amolyan szimulációs gyakorlatként is.
Akár hogy is vesszük, ha már szakvélemények és tanulmányok nélkül eldöntötte valaki, hogy fákat kell elpusztítani és kivágni a városunkban, akkor miért ne az a helyi csapatra bíznánk, akik által csak nyerhetünk, mivel a pénz is itt marad helyben és itt hasznosul a tűzoltó munka során. De nem, mert e helyett inkább másokat keresett meg a polgármester. Amivel aztán véletlenül sem jártunk jól.
Közel egymillióba került a 31 fa amit ráadásul nem szét osztottak, hanem még el is vittek - miért (mire) is fizettünk akkor |
Informátorunk szerint ez csak úgy fordulhatott elő, hogy mindehhez az érintetteknek üzleti érdeke társult. Ha a jelentkező vállalkozásokat nézzük, akkor ismert, hogy ők gazdasági tevékenységként haszonszerzési célzattal jelentkeznek ilyen munkákra. Ha pedig az önkormányzati dolgokat tekintjük, akkor ismert az a kispesti hozzáállás, ahol Mr 40 % a vagyonkezelés hozadéka. Ez a visszaosztás.
Aztán Ócsán sem ismeretlen előzmény a zöld Ócsával ellentétes környezetszennyezés, amiért senki más, csak mi fizettünk a közösből. Mert ugyebár a városvezetés ingyen és bérmentve biztosította hozzá a területet, a vállalkozó pedig mintha semmivel nem növelte volna a költségvetés bevételeit még akkor sem, ha valakinek fizetett is ezért a tevékenységért. A polgármester és alpolgármestere mint ismert nem beszélnek, és nem nyilatkoznak a történtekről, ahogy a kispesti szocialisták sem az övéikről. Ócsán azonban még ezt is sikerült megfejelni azzal, hogy a saját hulladékát elszállító környezetszennyezőnek sikerült megállapodnia ismét a városvezetéssel és még azután, hogy egyszer ráfizettünk, később pedig ténylegesen is fizettünk azért, amiért már korábban is megkapták a pénzt. Vagyis a MÁV parkoló kialakítás során kinyert építési betontörmelékeket (veszélyes minősítésű anyag) az előírás szerinti rakodóba szállítsák. A sors fintora nem csak a dupla kártékony fizetséggel járó vagyonvesztés, hanem az egészhez való hozzáállás.
És mintha mindez meg sem történt volna, ma is ugyanúgy kezelik és hasznosítják környezeti (természeti) értékeinket, mint a korábbi esetleírásokból ismert. Mondhatni a városvezetés kártékonysága nem ért végett.
Innen 31 szilvát tüntettek el |
A ki tudja hány százalékos módszer, a szinte általánossá váló visszatérítés éppen elég ahhoz, hogy ne az önkéntes tűzoltók kapják a munkát. Ők helyiként képtelenek lennének úgy intézni a dolgokat, ahogy egy külsős képes. Informátorunk szerint ezért nem kaphatták meg ők a munkát.
És ekkor még nem is jutottunk el odáig, hogy a fakivágások szükségszerűségéről értekezzünk. Mert ki tudja valójában, hogy mi szükség volt az irtásra? Betegek voltak a fák? Nem zöldelltek? Nem termeltek oxigént? Minden adottságuk megvolt egészségesnek lenniük. Egyetlen polgármesteri kifogás volt velük szemben, hogy időnként vissza kel vágni őket, mert elérhetik az elektromos vezetéket, ami zavarja a szolgáltatót.
Évtizedekre van szükség, mire ilyen erős fa válik a csemetéből |
Ócsán ilyen egyszerű a zöld, fás környezetet pusztítani. Elég hozzá egy városvezető, néhány párttag, egy orvos, és pár független képviselő, hogy minden elfogadva érvényesítse a polgármesteri szándékot. Természetesen így is lehet pénzt keresni. Azonban egy volán sofőrnek ennél sokkalta nagyobb a felelőssége és jelentősen kevesebb a fizetsége.
Ezért is jó polgármesternek lenni és maradni.
Ócsán azonban nem csak a 31 szilfát vágták ki.
A Székesi utcai járda mellől egy kisebb fasort tüntettek el ezt megelőzően idén.
A Polgármesteri Hivatal előtti csikidam-téren lombosodó 20 fát is csendben úgy kivágták, hogy hallani sem lehetett róla.
Ennek az útmenti fasornak a kivágásáért nem fizetett külön az önkormányzat - azonban az öles farönköknek itt is meg volt a haszonélvezője |
A Polgármesteri Hivatal előtti csikidam-téren lombosodó 20 fát is csendben úgy kivágták, hogy hallani sem lehetett róla.
A Városháza előtt álló facsemeték itt még lombkorona nélkül |
Erről sem előzetes, sem utólagos képviselő-testületi döntés nem ismert, ahogy volt ez a Lakatos-ház elbontásának és a vasúti törmelék önkormányzati telekre történő elhelyezése esetében is.
A módszer tehát ismert. A városvezetés két testületi ülés között képes a saját hatáskörében, a saját elképzelése, vagy érdekei mentén úgy eljárni, hogy arról senki, vagy csak utólagosan a blog, vagy más leleplező által értesülhet a városi közösség. A polgárőrség, a közterület-felügyelet ilyenkor néma marad és a polgárság csendben hallgat. A polgármester pedig ha tudja a telefont sem veszi fel.
Akár hogy is történnek a dolgok, a Városháza előtti fák is eltűntek.
Itt már megerősödve és lombbal felkoronázva álltak még a Városháza előtt a fák - Ócsán nincs klímavédelem |
No komment |
És végezetül csakis az a baj, hogy minden elveszett, vagy kivágott lombos fa pótlása nem biztosítja folyamatában azt az porlekötő és oxigéntermelő hatást, amit az öreg fa megadott. Ahogy a lombkorona éveken át tartó növekedése biztosít csak árnyékot, ugyanúgy az szén-dioxid megkötése és oxigénné alakítása is csak hosszú évek múltával jön létre, akkor amikor, már jóval szennyezettebb ott a levegő, ahol egykoron a fák álltak.
Amikor még adott volt itt is a fás környezet - mára ezeket is kivágták |
Ezért nem tehermentesíthető a fakivágás egy később ültetendő új fával. Vagyis minden egyes elveszett idős fa legalább 10 új, évekkel korábban és előre elültetett fát kíván.
Mindezekért a káros kihatásokért ellenjavallt az átgondolatlan fakivágás és az ültetés elódázása, ahogy ezzel párhuzamosan a polgármester és a képviselők felelőssége sem elhanyagolható.
Minden egyes elvesztett fáért felelősséggel tartozunk - egyeseknek semmi itt nem számít |
A zöld Ócsáért nem degradálódhat le egy valóságtól elrugaszkodott választási szlogen szintjére, aminek során minden hazugság ráfér a jelölt hangzatos arcára.
Ócsa, az itt élők közössége ennél sokkal többet érdemel.
*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése