Ócsán az önkormányzati választásokat megelőzően a városlakóknak nem sikerült egységet formálva összefogni és felkészülni a választásokra. Az Ócsa.Érted mozgalom indításakor szerepet vállalok mind félrevonultak, és nem voltak képesek egységet képezve szót emelni. Az alakuló tagság úgy porladt szét az első szellő hallatán, mint az ellenállás nélküli porhalmaz. Az egészből csak a blog maradt.
Így fordulhatott elő, hogy ritka rossz példát mutatva nem volt képes olyan összefogáson alapuló erőt felmutatni a város, mely egységes képviselettel állna ki a választásokra.
Az a ritka példa állt elő, hogy Ócsán hat polgármesterjelölt áll ki egymással szemben, ami a szalámi feldaraboláshoz hasonlatos, szeletvágásokat jellemzi. A szalámivég marad, a szeletek pedig eltűnnek mint a forgácsok. Nem véletlenül mondják, hogy szétforgácsolódott a helyi társadalom. Ezzel az (h)arcoskodással a lakosságot taglalttá tették. Nincs olyan képviselője a népnek, aki mögé egységesként felsorakozhatna.
Nincs megjelenítése és megjelenése egyik jelöltnek sem. Olyannak tűnnek, mint akinek vaj van a fején és nem mer a napfényre lépni, mert félő, hogy meglátszik, ha ráolvad. Nincs kiállás és nincs semmiért szóemelés. Csak a meghunyászkodás és a haveri súgás-búgás van, érdemi alternatívák helyett. Nincs kritika. Nincs felvetés, nincs ellenvetés és szószolás. A harminc jelentkezőből eddig senkit nem zavart, hogy mi van Alsópakonyon. Hogy az ottani ivóvízellátás körül évek óta súlyos gondok vannak. Hogy a közlekedési helyzet tarthatatlan. Hogy a buszmegállók kiépítetlenek. És a többi és így tovább.
Milyen polgármester és képviselőjelöltek vannak itt, akik mindezért eddig nem szóltak? A harminc most felsorakozottból hányat látott valaki az évek során a tanácskozásokon, vagy a döntéshozatalokon az önkormányzatban? Hogyan akarják a várost, az embereket képviselni, ha eddig közönyösek voltak az iránt, amiért most "harcba" szállnak? És miféle harcba, amikor szólni sem mernek?
A város pénzével tartozókkal haveri kapcsolatokat ápolva, támogatva, képmutatón képesek megjelenni és támogató szavazatokért epekedni? Miféle választás lesz ez? mennyiben lesz jobb bármelyikük pusztán azért, mert most kiöltöztek nyakkendőbe, és csoportképet alkotva terjesztik magukat?
Holló a hollónak nem vájt ellensége és nem harcosa. Ezért sem vájják ki egymásét. De nem is erről a szembehelyezkedésről van szó. Hanem a normális hangnemben megfogalmazott elvárásokról. A lakossági igények és levárások tolmácsolásáról, a képviseletről. Ha ugyanis egy képviselő nem szól a kritikus dolgokért, akkor az nem képviseli a választóit.
Ha egy jelölt nem szól a közpénzek elherdálásáért, a hiányosságokért, akkor az semmivel nem különb, mint az, aki mindezt lenyúlja az által, hogy hallgatag támogatók által nem fizeti be a költségvetéseb. Ennél már csak az a rosszabb, amikor a képviselő-testület szavazza meg azt, hogy töröljék a több milliónyi köztartozást a nyilvántartásból behajthatatlanság címszóval.
Aztán még koronát is téve csalafintára, a városi kasszából adnak neki támogatást, hogy igazán jól érezze magát Ő és a lakosság. Nos milyen képviselő az ilyen?
Így az sem jobb, aki mindezek ellenére támogatja a köztartozással bírót, miközben mástól felszólításokkal hajtják be a hiányzó összegeket.
Igen, ez így van. ilyen városban élünk. Ócsa közélete ezt tárja elénk. Itt nem az igazságérzet a domináns, hanem a haveri mutyizás. Pártok és emberek feletti kohézió ez. Ezért kár bármilyen újjal próbálkozni.
Ebben a közegben én is inkább azt vallom, hogy akkor maradjon a régi.
És tudják, mit? Igaza van Bukodi Károlynak, amikor úgy döntött, nem indul képviselőnek. Neki legalább van tartása ebben. Ha már nem lehet polgármester, akkor alább nem adja. Elismerés.
Elismerésem, mert amennyiben Horváth, Hantos, Kardos, Buza bekerül, és nem lehet nekik polgármestere, akkor inkább kimarad ebből. Válasszanak maguknak maguk közül. És micsoda pártvazallusok lesznek ezek az egyívású polgári uraság hiányában?
Tudom, hogy Horváth, vagy Hantos képes ebben előretörni, de akkor is. Kizárt, hogy a régi "öregek", a mai ellenzékiek közül ne kerülne be 2-3 ember. Aztán az új jelentkezőkből is van esélyes. Így a régi-mostani csapat új felállása sem lesz már az, ami most megengedhető.
A baj csak az, hogy mindezzel a város veszít.
Hat polgármester jelölt csak olyan helyen képzelhető el, ahol nagy a baj, vagy nagy a harc a hatalomért. Ócsa mindkettőt hozza. Amolyan kettő az egyben a város. Van elég pénz, és jelölt is hozzá, és van elég nyűg és baj az itteni múlttal, a közélettel és a fejlődéssel, hogy váltásra érett legyen a dolog. Ez az összetett helyzet pedig vonzza a jelölteket.
Bukodi és Puskás - itt összejátszanak, most meg aztán párttársak |
Hat polgármester jelölt csak olyan helyen képzelhető el, ahol nagy a baj, vagy nagy a harc a hatalomért. Ócsa mindkettőt hozza. Amolyan kettő az egyben a város. Van elég pénz, és jelölt is hozzá, és van elég nyűg és baj az itteni múlttal, a közélettel és a fejlődéssel, hogy váltásra érett legyen a dolog. Ez az összetett helyzet pedig vonzza a jelölteket.
Így pedig ismét csak mi, városlakok fizetünk rá. Látjuk, hogy kik és milyen háttérrel állnak csatasorba. Ki bízná rájuk a kabátjukat, amikor ruhatárosnak sem alkalmazná az ember némelyiküket. Itt meg jelöltetik magukat.
Nézzünk körül. Minél rendezettebb egy település, annál kevesebb az induló jelölt. Dabas városában kettő polgármesterjelölt száll versenybe. Örkényben szintén kettő polgármester-jelölt közül lehet majd választani.
Hernádon négyen, , Inárcson négyen, Kakucson
ketten bíznak a településvezetői pozícióban. Csak a "zűrös" Tatárszentgyörgyön van ismét hat jelölt. Ez gondolom, jól pozicionálja a helyzetünket.
Ahol biztos nincs harc, az: Bugyi, Táborfalva, Pusztavacs,
Újhartyán és Újlengyel. Ezekben a falvakban egy jelölt indul. Az
újlengyeliek olyannyira biztosak lehetnek magukban, hogy még a
képviselői helyekre is annyian pályáztak, amennyien a testületbe
kerülhetnek. Gondolom, ott az elégedettségi index és az önkormányzati munka is megfelelő.
Ócsán azonban láthatóan nincs így. Itt nagy az összefonódás, kritikus értéken a korrupció, a lakosságellenes a vezetés, és ezek haveri köreiből kerülnek elő a jelentkező váltótársak. Ez esetben mit tehet az ember, ha választania kell? Szerintem vissza kell menni az indulóponthoz. A kezdethez. Vissza az alapokhoz, a gyökérzethez, amire épülte ez a város. Ebből és onnan kiindulva kell választani és új alapon új felépítményt létrehozni. Mert a helycserés pocizóváltós haveri staféta nem kifizető az Ócsa emberének. Eddig is erre fázott rá a város. Ezért pedig felesleges névtáblát vagy cégért cserélni az íróasztalnál.
Ők nincsenek egy platformon, nem egy csapatban játszanak - csak átadnak |
Én ekkor nagyon megfontoltan azt vallom, hogy inkább egy régi, mint bármilyen új, mert ha már a hollóval kezdtem, akkor engedtessék meg, hogy befejezzem azzal, hogy embert a barátjáról.
Márpedig aki olyannal barátkozik, aki nem szalonképes a közéletben, az biza maga sem való oda.
*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése