Alig van, de talán nincs is demokratikus ország a világon, ahol
érvényben lenne olyan törvény, ami szerint nem lehet rendőröket
fényképezni. Magyarország eddig ilyen ország volt: a rendőrök, akiknek a
fényképe hozzájárulásuk nélkül megjelent a sajtóban, a Kúria egy
2012-es, minden bíróságra kötelező döntése alapján egymás után nyerték a
pereket, és több százezer forintos kártérítésekkel távoztak, csak
azért, mert rajta voltak egy sajtófotón.
A döntést Péterfalvi Attila egy 2007-es határozata alapozta meg, amelyben az ombudsman kimondta, hogy a rendőrök nem közszereplők, ezért nem lehet őket engedély nélkül fotózni. A határozat a rendőrök személyiségi jogait fontosabbnak tartotta annál, hogy az esetleges rendőri visszaélések nyilvánosságra kerüljenek, miközben Garamvölgyi László akkori rendőrségi szóvivő képes volt azt mondani, hogy a Budapesten szolgáló vidéki rendőrök odahaza titkolják, mivel foglalkoznak valójában, ezért perelnek folyton.
A rendőrnek látszó öltözetű személy ismertető jele, hogy a Kádár időkből visszamaradt rangjelzést viselt ruházatán. A Független Rendészeti Panasztestület részére a Budapesti Rendőr - főkapitányság nem tudta megnevezni a képen látható személyt. Kérjük a képen látható személyt jelentkezzen Kissné Vadas Enikő rendőr alezredesnél a BRFK 32-433 mellékén. |
Egy 2011-es tudósítása miatt az Indexet is elmeszelték a bíróságon: a rendvédelmi szakszervezetek tüntetéséről közölt tudósításban szereplő képeket, amelyeken nem meglepő módon rendőrök is látszottak, a jogerős ítélet alapján el kellett távolítania a lapnak. Az Index Majtényi László volt adatvédelmi ombudsman ügyvédi irodájának segítségével az Alkotmánybírósághoz fordult az ügyben, és a testület most meghozta a döntést, miszerint
ezentúl szabad rendőröket fotózni.Az AB 2014 szeptember 23-án kelt határozatának vonatkozó része szó szerint:
Rendőri intézkedésről készült képfelvétel hozzájárulás nélkül is nyilvánosságra hozható, ha a nyilvánosságra hozatal nem öncélú, vagyis az eset körülményei alapján a jelenkor eseményeiről szóló vagy a közhatalom gyakorlása szempontjából közérdeklődésre számot tartó tájékoztatásnak, közügyet érintő képi tudósításnak minősül.
Rendőri bevetés demonstrációkon minden esetben a jelenkor eseményének minősül, még akkor is, ha a rendőrök nem igazi „résztvevői” a történésnek. Ezért az arról készült felvétel a képen lévők hozzájárulása nélkül közvetíthető a nyilvánosság felé, kivéve, ha ez a rendőr emberi méltóságának – mint az emberi mivolt benső lényegét feltétlenül megillető védelemnek – sérelmét jelenti; ilyen lehet például a hivatása gyakorlása során megsérült rendőr szenvedésének bemutatása.
Véleményem szerint a határozat indokolása (…) megalapozatlanul részesíti előnyben a véleménynyilvánítás, a sajtó- és szólásszabadság jogát a személyes adatok védelmével szemben.
*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése