Érdekes, hogy Ócsát mennyire szeretik nagy múltú, azaz Árpád-korabeli városként feltüntetni a helyi Premontrei kolostor időbeli nyomdokán.
Ócsa - ahogy én látom és láttatom ( - ezen túlmenően nem sok szépet lelni) |
Ez valahol helyén is való, hiszen legyünk büszkék a múltunkra, elvégre van miért. A kérdés csak az, hogy mi van a jelenünkkel? Lehetünk-e büszkék a mára, a mostani vezetésünkre?
Ócsa - a mi kisvárosunk (- sok gonddal) |
A legutolsó híradás szerint a város fejlődése megállt annak első megünneplése utáni években. Ócsa hiába lépett városi rangra, ha az elmúlt 8 év során annak minden arra utaló jelét és értékét elveszti.
Ócsa és Újhartyán - mindketten az ország ütőerén (- mi különbség) |
Nézzük ezzel szemben Újhartyán, ahol nyoma nincs Árpád-kori emlékeknek, vagy olyan múltnak, mint ami Ócsát illeti. Soha nem volt és töltött be vezető szerepet a térségben. Nem adott helyt járásbíróságnak és közelében sincs olyan természetvédelmi értékeknek, mint amivel szeretett kisvárosunk bír. Újhartyánhoz még országgyűlési képviselő sem köthető úgy, mint Ócsához. Ott nincs jelen és nem lakik olyan neves személy, közéleti politikus és polihisztor, mint Ócsán. Vagyis, mondhatni, nincs kéznél nekik a segítség.
Újhartyán ahogy a nevében is adott, egy új település, mely az egykoron hagyott romok nyomán épült újjá. A török nyomán a település elnéptelenedett, kihalt. Ettől kezdve 167 éven át Hartyán lakatlan pusztaság, különböző forrásokban itt-ott „Pusztahartyán” néven bukkan csak fel.
Az 1700-as évek első felében gróf Grassalkovich Antal (Mária Terézia kamaraelnöke és bizalmasa) vásárolja fel Pusztahartyánt és környékét, ezzel elindítva Hartyán újkori történetét.
Újhartyán - város a fejlődés útján |
Újhartyán első, jelenleg még egyetlen helytörténeti monográfiája (Kökényesi Imre, 1980) szerint az első betelepülő sváb őslakosok Bajorországból érkeznek. Viszont újabb kutatások arra engednek következtetni (Scheiling Péter: Az újhartyáni német telepítés a belső migráció tükrében), hogy a községet benépesítő németek nem közvetlen Németországból érkeztek, hanem a környezőfalvakból (Dunaharaszti, Taksony, Soroksár, Sári stb.), tehát Újhartyán – szakirodalmi elnevezéssel élve – másodlagos település. A kezdetben német, szlovák, magyar etnikai összetételű falu egy erőteljes migráció következtében katolikus vallású, német nemzetiségi többségűre rendeződött át.
Mint látható, teljesen már kórképet mutat a két település.
Újhartyán -Hősök emlékműve |
Újhartyán - Grassalkovich tér |
A település infrastrukturális hálózata teljesen kiépített: digitális távhívás, vezetékes gáz, vezetékes ivóvíz, szennyvíz hálózat, önálló gyógyszertár, egészségügyi ellátás, vendéglő, fogadó, autópálya melletti panzió, szálláslehetőség mind biztosított.
Ócsa és környezete - közteresek híján |
Csupán 2013. július 15-e óta város szintű település Újhartyán |
Ócsa - a Bolyai gimi menzája és a vasútállomás árnyoldala |
Előrelépést talán a közpénzes polgármesteri autó beszerzése lehetett, mert az önkormányzat által vásárolt irodaház romhalmaza jól jellemzi azt a közeget, amiben élni kényszerülünk. Azok akik itt korrupciót gyanítanak, azok az Eu-s pénzek felhasználásával megvalósult a vasúti (P+R) parkoló kapcsán és annak következtében megvalósult környezetszennyezés okán is ezt vélik.
Akár hogy is, ezek egyike sem vitte előrébb Ócsát.
Rehau builds new production unit in Újhartyán to supply Mercedes |
Újhartyán Polgármesteri Hivatalának látványterve |
Még képes meghívót is közölnek, az új épület látványával.
Nem tudom kinek mi jut ilyenkor az eszébe, de nekem a helyi városvezetés, a toldozott foltozott ócsai önkormányzati épülettel, amibe annyi milliót öltek már a közvagyonból, hogy számba sem tudjuk venni. Aztán a suta városvezetőink, az ezzel szemben álló romhalmazzal, ami ott díszeleg át- elemben a Bajcsyn, hirdetve a városi lepusztultságot. Azt, amibe ez a városvezetés vitte Ócsát.
Önkormányzatunk által méregdrágán megvásárolt irodaépület állapota az idők során csak tovább romlott - hasztalanul csúfítva a városképet |
*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése