Gyömrőn 18 önkéntes képes volt megtenni azt, amire a helyi egyesületünk egykori vezetése a 2014-es toborzást követőn az általa bemondott tömeges jelentkezések ellenére is képtelen volt.
Az első megjelenés - bemutatkozás ( - rendezvény 2017. szeptember 9. Ócsa) |
Mára persze sokat változott a helyzet Ócsán. A leváltott egykori elnök hátrahagyott semmittevése után új alapokon szerveződhetett újjá a helyi önkéntes tűzoltóság. Mondhatni a Boros hagyaték után a semmiből indultak és szerveződtek. Ma már az új egyesület nem csak papíron kimutatott tagsággal, hanem valós létszámmal, és némi eszközökkel is bír. Azonban odáig nem jutott az egyesület, hogy aktív segítségnyújtással is szolgálja az itt és a környékünkön élőket. Pedig elkélne a segítség. Nem csak a lakosság számára, hanem az egyesület céljainak eléréséhez is. Az önkormányzatunk ugyanis nem támogatja a helyi önkéntes tűzoltóságot. Ehhez kéne egy megfelelő városvezetés.
Ócsa Önkéntes Tűzoltó Egyesület és Dabas Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság
a 3/2013. BM OKF Főigazgatói utasítás szerint együttműködési
megállapodást kötöttek, Alsónémedi, Felsőpakony, Bugyi, Inárcs, Kakucs
és Ócsa települések területén végzendő tűzmegelőzési, tűzoltási és
műszaki mentési tevékenység ellátására.
Látva a minap sorra került ünnepélyes beavatást, aminek után húsvét vasárnaptól immár önállóan is beavatkozhat az a
Gyömrői Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület, aki mostantól Pest megyében kilencedikként léphet fel önálló beavatkozó egységként a megyében. Ezentúl Gyömrő
önkéntesei a szomszédos Maglód település lélekszámát tekintve összességében harminckétezer ember
biztonsága felett őrködnek.
Ócsa, Inrács, Kakucs, Alsónémedi, Bugyi települések össz lakossága együttesen 26700 főt tesz ki. Vagyis a gyömrői önkéntesekhez hasonló feladat várna az ócsai tűzoltókra is, azzal a különbséggel, hogy földrajzilag ez nagyobb tájkörzetet jelent. Tehát a létjogosultság itt is adott ha ezt nézzük, de még ennél is fontosabb és kiemelt szempont, hogy Ócsa térsége a jelenleg elérhető, és bevethető egységektől számított legtávolabbi végpont. Ezért az itt élőknek, az erre közlekedőknek nagyon sokat jelentene és segíthetne egy helyben állomásozó készenléti egység.
Ma is ezért dolgoznak sokan azok közül, akiket hajlamosak az emberek, a politikai- és más vezetők a mindennapok során elfelejteni.
Fontos ezt hangsúlyozni most, amikor a csütörtöki ünnepségen dr. Bérczi László tűzoltó dandártábornok, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelője úgy fogalmazott, hogy a gyömrői egyesület sokat tett azért, hogy eljusson ideáig, hiszen nem elég egy tenni akaró csapat, támogatásra is szükség van.
Ócsán ez a mögöttes támogatás hiánycikk.
Azért fontos ezt kiemelni, mivel az ilyen ünnepi eseményre mindig előkerül egy-két politikus, aki képes bölcseletekkel előállni az önmaga népszerűsítése érdekében. Így kerülhetett felszólalásra a főfelügyelőt követően az ócsai Szűcs Lajos, az ottani térség
mostani országgyűlési képviselője, aki azt hangsúlyozta,
hogy a gyömrői önkéntesek sikeréhez a családi, baráti támogatás mellett
nagyban hozzájárultak az egymásra épülő támogatási rendszerek.
Köszönjük Lajos, ezzel sokat mondtál, de keveset segítettél. Főleg nekünk Ócsán élő itt szerveződő és a helyieket elősegítő önkéntesek sorsát illetően. Mondom és vallom ezt akkor, amikor mindig belefutok azokba a színpadias megnyilvánulásokba, ahol az egykori képviselőnk, a ma is itt élő Szűcs doktor kapcsán tapasztalok.
Mert ügyebár mikor és mivel is segített a mi Lajosunk? Ki tudja? Mert bizony, én nem. Sehol nem látom az előterjesztéseit, felajánlásait, adományait, vagy előterjesztéseit akár az önkéntes tűzoltók segítése, akár Ócsa boldogulása, fejlődése kapcsán.
Vagy talán ez nem várható el egy itt élő, egykoron nekünk, vagy értünk dolgozó politikustól?
Erre feleljen meg mindenki magának.
Az azonban biztos, hogy Lajossal és Károllyal nem vagyunk előrébb. Ahogy az önkéntes tűzoltóság sem.
Gyömrő polgármestere Mezey Attila úgy fogalmazott, a város
lakói összetartó közösséget alkotnak, figyelnek egymásra, különösen
azokra, akik bajba kerülnek. A tűzoltókat nagyra becsülik, éppen ezért
az önállóvá váláshoz szükséges technikai háttér megteremtését
közadakozással ők is segítették.
Ócsai önkéntesek tettre készen, de támogatói segítségre, közadakozásra várva - az alpolgármester lakása és a szabadidő központ előtt |
Ócsán azonban nem ismerünk olyan sok közadakozót, aki segítené a helyi tűzoltóság törekvéseit a megvalósulásban. Ócsa polgármestere eddig csak a városi vigasság alkalmával tetszelgett a városi önkéntes tűzoltóság mellett, amikor a csapatzászlót adta át a színpadon. Persze már az is megkérdőjelezhető volt, hogy miként kerülhetett egyáltalán a kezébe, hiszen semmiféle adományozó tevékenysége, nem ismert.
Színpadias csapatzászló átadás az Ócsai vigasság jegyében - Bukodi Károly polgármester |
Ellenben az igen, hogy az ócsai focira az idén 15 milliót meghaladó összeget terveztek. A helyi tűzoltóságra pedig egyet sem. Ezzel az önkormányzati-, városvezetői- és politikai hozzászállásol pedig nem lehet önkéntes tűzoltóságot fenntartani. Nem kell ahhoz szűcslajosnak lenni, vagy Gyömrőre menni, hogy az ottani polgármestertől tudjuk meg, hogy "az önállóvá váláshoz szükséges technikai háttér megteremtését
közadakozással ők is segítették".
E segítség nélkül nem hogy foci, de tűzoltóság sem létezhet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése