2020. december 1., kedd

102 éve csatolták el Erdélyt Magyarországtól

Immáron a mai nap, azaz december 1.-e a románok legnagyobb ünnepe. 

https://external-vie1-1.xx.fbcdn.net/safe_image.php?d=AQCPVMg5Tz_RwhPk&w=500&h=261&url=https%3A%2F%2Fstatic.korkep.sk%2F2016%2F12%2Falbaiulia_tortenelemportal_hu.jpg&cfs=1&sx=0&sy=110&sw=600&sh=313&ext=jpg&_nc_cb=1&_nc_hash=AQDVRT41UAAqdyS_

És ha még lenne ilyen államalakulat, akkor a jugoszlávok legnagyobb ünnepe is lenne. 1918-ban, másfél évvel Trianon előtt ugyanis ezen a napon kiáltották ki Gyulafehérváron a népek önrendelkezési jogára hivatkozva Erdély kiválását Magyarországból és Romániához való csatlakozását. Ugyanezen a napon pedig Belgrádban kikáltották a dél-szlávok egyesítését célzó Szerb-Horvát-Szlovén Királyságot is. Mindettől függetlenül, vagy épp ezért december 1. a külhoni magyarság számára ugyanolyan gyásznap, mint június 4.-e.
 
https://static.korkep.sk/2016/12/47098.jpg
Iuliu Hossu püspök felolvassa a gyulafehérvári román nemzeti gyűlés határozatát Erdély és Románia egyesüléséről. - Forrás: Mult-kor.hu

A történelmi Magyarország szétszakításának története a népek önrendelkezésére való hivatkozással kezdődött, azzal az elvvel, amit aztán az utódállamok „államalkotó” nemzetei következetesen figyelmen kívül hagytak.

Alexandru Vaida-Voevod, a Román Nemzeti Párt egyik vezető országgyűlési képviselője 1918 októberében a pesti Országházban a magyarországi románok kizárólagos képviselőjeként lépett fel, ezzel gyakorlatilag kétségbe vonta a magyar országgyűlés jogát a románok feletti hatalomgyakorlásra.
 
A „román impérium” igénye

Osztrák Magyar Monarchiában a világháború fináléjában már sorra alakultak a nemzeti tanácsok, köztük a románoké is (az őszirózsás forradalom idején). Vaida-Voevod közbenjárására a monarchia katonai parancsnoksága fegyverezte fel a romániai nemzetőröket. A monarchián belül kirobbanó nem kis felfordulással járó népmozgalmaknak a román politikusok igyekeztek nemzeti irányt adni, ami azért is ment könnyen akkoriban, mert a közigazgatás nagy része magyarok kezében volt, a nagybirtokok négyötöde szintén magyar volt.

A folyamatosan erősödő román katonasággal a háta mögött a Román Nemzeti Tanács ultimátumot adott a Károlyi-kormánynak, és 14 erdélyi és 9 szomszédos vármegyére, Békés-, Csanád-, és Ugocsa-vármegyék pedig egyes területeire „teljes kormányzói hatalmat” kértek – hozzátéve, hogy „román impériumon” más népekkel szemben tiszteletbe fogják tartani a wilsoni elveket. 
 
Megkésett ajánlat 
 
A Román Nemzeti Tanács felkérte I. Ferdinánd román királyt, hogy hadseregével szükség esetén avatkozzon be, aki ennek eleget téve kijelentette „az összes román egyesítését egy szabad és hatalmas államban”. A Károlyi-kormány már megkésve akart tárgyalóasztalhoz ülni, semmilyen alkupozícióval nem rendelkezett. Ráadásul a magyarországi román nemzetőrséget továbbra is ellátta pénzzel, még ha a fegyverkiosztást be is szüntette. A magyarországi románok Gyulafehérvárra összehívott nemzetgyűlésén Erdély feltétel nélküli csatlakozása mellett foglaltak állást (a két másik álláspontot, a Románián belüli autonómiát és Románia demokratikus átalakulását elvetették).

https://static.korkep.sk/2016/12/04_mo_neprajzi_1910-1024x805.jpg
Magyarország etnikai megoszlása 1910-ben - forrás: Sulinet.hu
 
Az elmaradhatatlan ígéretek A nemzetgyűlés végleges határozata számos kedvezményt ajánlott a többi nemzet számára. A nyilatkozat a következőket mondta ki: 
 
 „Teljes nemzeti szabadság az együttlakó népek számára. Mindenik népnek joga van a maga neveléséhez és kormányzásához saját anyanyelvén, saját közigazgatással, saját kebeléből választott egyének által. A törvényhozó testületekben és az ország kormányzásában való részvételre minden nép népességének számarányában nyer jogot.” 
 
A Gyulafehérvárott összegyűlt 100 ezres tömeg éljenezve fogadta az nyilatkozatot. Az Erdéllyel egyesülő Románia végleges megszervezéséig Erdély viszonylagos autonómiát élvezett, de a külügy, hadügy, a vasút-, gazdaság és a postaügy Bukarest kizárólagos fennhatósága alá került. Két évvel később pedig az „Ó-romániai” kormányzat kivette az irányítást az erdélyi románok kezéből.

https://static.korkep.sk/2016/12/2037821_erdely_ma.jpg
Románia és Erdély magyarokra vonatkozó etnikai térképe ma - forrás: erdély.ma

Román haderő előrenyomulása 
 
Az eseményeket látva 1918. december 22-én, Kolozsvárra összehívták a Magyar és Székely Nemzeti Tanácsot, ami azonban katonai támogatás hiányában nem tudta ellensúlyozni a gyulafehérvári nemzetgyűlést. Erdélyt ekkor 3-4 ezer katona védte a románok (magyar pénzen is felszerelt) 40 ezer fős hadseregével. 
 
Ezt a haderőt a románok be is akarták vetni. Már december 15-én megindultak a fegyverszüneti vonal felé, 24-én pedig elérték Kolozsvárt. A Károlyi-kormány Ferdinand Vix francia ezredes javaslatára (Vix volt az antant-hatalmak budapesti katonai bizottságának a vezetője) nem tett ellenlépéséket „a vérontás elkerülése érdekében”. 
 
 A román hadseregnek ezután nem lehetett megálljt parancsolni: mint közismert, 1919. augusztus 4-én Budapestre is bevonultak, de egyes egységeik még Győrt/Hegyeshalmot is megszállták.

https://static.korkep.sk/2016/12/terkep-augusztus4_budapestcity_org.jpg?_ga=2.29853879.942683194.1606769295-792918577.1594190765
Magyarország térképe 1919 augusztusában - forrás: Budapestcity.org

 Nem ok az ünnepre 
 
 A történelmi Magyarországtól elcsatolt 103 ezer négyzetkilométernyi terület 5,2 millió fős lakosságának mindössze 53,8 százaléka volt román, 31,6 százaléka magyar, több mint 10 százaléka német. Ezek az arányok aligha tükrözhették a népek önrendelkezésének elvét. 
 
A magyarok e nemzeti ünnephez való viszonyát, bár meglepő, de épp egy román politikusnak, Mădălin Guruianunak sikerült nagyon találóan megfogalmaznia: 
 
„December 1. román érték, egy rendkívül fontos ünnep, és továbbra is ennek kell lennie, de a jelenlegi formájában nem tekinthető Románia országos ünnepének. Ez az ünnep a román nemzet ünnepe, amelyet Romániában és a határain túl – Besszarábiában, Bukovinában – is meg kell ünnepelnie a románságnak, de nem alkalmas arra, hogy Románia országos ünnepe legyen. (…) Egyrészt “nem természetes”, hogy a határokon túl, Ukrajnában, Moldovában élő románok egy másik állam – Románia – ünnepét ünnepeljék, másrészt a Romániában élő nemzeti kisebbségek, különösen a magyarok számára ez a nap nem ok az ünnepre, és nem jelképez egy olyan közös értéket, amellyel az ország minden lakója azonosulni tud.”
 
https://static.korkep.sk/2016/12/kolozs_index_mult-kor_hu_kolozsvar-rom%C3%A1n-megsz%C3%A1ll%C3%A1sa.jpg
Kolozsvár román megszállása. - forrás: mult-kor.hu
 
Körkép.sk, mult-kor.hu, szekelyhon.ro
 *

Nincsenek megjegyzések: