Tavaly októberben vette át Ócsa város vezetését Paul Tamás.
A
2024. június 9-én tartott helyhatósági választások eredményeként,
2024.10.10-én az Egressy Gábor Szabadidőközpontban megtartotta alakuló ülését az új, immár Paul Tamás vezette
testület.
Azóta eltelt negyedévnyi idő nem csak megér, hanem kéri is az áttekintő számvetést. Nem csak azért, mert az új vezetés transzparenciát ígért, hanem azért is, mert a BÉKE-re (Barátságos Élhető Kisváros Egyesület) épülő új önkormányzati szövetség egy olyan egyesülést adott, ami nem csak az új irányt határozta meg, de a támogatás mellett a kontrollt is szolgálja.
Előzmény - a múlt:
Bukodi Károly távozó polgármester egy kiürített Városházát hagyott maga után. Jegyzőjével úgy sáfárkodott, hogy lehetőleg minél több csatlósát vonja ki a hivatali munkából, ellehetetlenítve az új vezetés munkáját. A (volt) jegyzőjével akit csak lehetett jutalmazásban végkielégítésben részesítettek elősegítve a velük szimpatizánsok távozását. Bukodiék rendesen körbejutalmazták magukat a lelépésük mellé.
A távozásukkal nem csak hátat fordítottak Ócsának, hanem a felelősségvállalásuk alól is igyekeztek kibújni. Bukodi amit lehetett igyekezett előre rögzíteni és bebiztosítani, hogy Paul Tamás polgármester kényszerpályára kényszerüljön.
Így járt el akkor is, amikor a TS Gastro-s időszakban összehaverkodott a mögöttes megyei fideszes körökben ismert Takács Zsolt cégével, amivel úgy hosszabbított szerződést, hogy annak Eatrend-re történő cégváltását simán átvezette a testületen. (Holott a blog már 2021-ben jelezte: "Baj van az intézményesített étkeztetéssel Ócsán".)
Aztán szerződéses idő lejárta előtt olyan egyedi áremeléssel terhelt szerződést kötött a céggel, ami nem a város és az itt iskolába, óvodába járó étkezők érdekeit szolgálta, hanem a maszek érdekeit figyelembe véve emelte a díjakat.
Tette ezt úgy, hogy előre beárazta azt az inflációt, ami ténylegesen meg sem valósult. Vagyis a Takács Zsolt cégének olyan piaci előnyt biztosított a rögíztett felárral, ami tisztességtelen haszont képez a szolgáltatónál, más oldalon pedig kárt okoz a városban étkező intézményi ellátásban részesülő, azt igénybe vevő étkeztetési ellátásban részesülőknél. Mi ez, ha nem egy tisztességtelen szerződés, egy károkozás? De nem csak a szülők, hanem a város is kénytelen többet fizetni a kötött szerződés alapján szolgáltatásért, ami a polgármester részéről a hűtlen kezelést is előre vetítette. Nem véletlenül írtuk, meg tavaly októberben, hogy "Gyalázatos és galád szerződést kötött a gyerek- és szociális étkeztetésre az előző vezetés".
Bukodi városvezetése előre, biankó mód rögzítve úgy fizettetnek a nyereséges Eatrend nevezetű cégnek olyan nem
realizált díjnövekmény, melynek semmiféle valós alapja nincs.
Nos ezt hagyta hátra Bukodi városra, az utókorra, és az új vezetésre. A Fidesz támogatta bukott (ex)polgármester a lelépésével csak a vele összejátszó, lepaktáló, majd távozó jegyzőjének 16 milliót, annak kedvesének, pedig további milliós kifizetést biztosított, mi szintén a városi költségvetésben okozott kártételként értékelhető. Legalábbis lakossági szempontból.
Mindezek mellett a velük távozó munkatársaik is megkapták a maguk jussát. A jegyző keze alá dolgozó közterületfelügyelő Tamástól a velük mozgó ügyintézőkig bezárólag. Ők hatan 33 milliót emeltek ki városi kasszából.
Bukodi szemétségei ezzel még nem értek végett. Haverjaként számon tartott egyik vállalkozójának 30 milliós útfelújítást irányzott elő, a másiknak meg 16 milliót a gimi egy részének klimatizálásért. Ugyanakkor a vasúti átjáró biztonságfossá tételével ciklusokon át nem foglalkozott, annak ellenére, hogy azt választási ígéreteként úgy egy évtizede ígérgette.
Hátrehagyta még a jogsértőn kivitelezett bölcsődeépítés peres történését és azokat az ügyvédeket, akiket testületi felhatalmazás nélkül maga kért fel az ügy képviseletére, ami valójában a maga kimenekítését szolgálta volna, tisztességtelenül.
Bukodinál nem ez volt az első és egyetlen eset, amikor a testület felhatalmazása nélkül, annak háta mögött járt el a maga módján. Mindezek jól illusztrálják azt a gátlástalanságot, amit polgármesterként megengedett magának.
Aztán még a szolgálati autót is le akarta nyúlni.
A jelen - ami tetsző:
A kiüresített önkormányzat ellenére Paul Tamás és a hozzá visszatérő "öreg" jegyző mondhatni zökkenőmentesen átvette a várost és az új polgármester is rendben munkába állt. Az új alpolgármester Icsó László Csaba kezdeti munkássága messze felülmúlja a korábbi helyettes, a bábként asszisztáló Murinainé Murár Emília teljesítményét.
Az új vezetés nem sokat tétovázott a buszközlekedést illetően, hiszen 100 nap sem telet el, amikor beindítottak egy új autópályán közlekedő buszjáratot Pest és Ócsa közt. Bukodi erre évtizednyi ideje alatt képtelen volt.
Aztán megkezdte a két kritikus vasúti kereszteződés gyalogos átvezetésének kiépítéséhez szükséges előkészületeket, ami decemberbe került a testület elé szavazásra. Bukodi erre az ígéretei ellenére sem volt képes, és most is csak akadékoskodott, meg gáncsoskodott a jelen megvalósítással szemben.
Továbbá a gimi és az óvoda klimatizálása is megoldást nyer olyan áron, amit Bukodi alatt a városlakó elképzelni sem tudott. Márki legnagyobb bánatára.
Beleálltak a városunkat évek óta sújtó áramkimaradásokba, bekérve a szolgáltató állásfoglalását, ami a szokásos mellébeszélést és lerázós stílust mutatta, de ezt nem kajolta be az új vezetés, nem hagyja annyiban. Idén januárban is ezzel kapcsolatos egyeztetéseket folytattak.
Az E.ON hibájukat el nem ismerve (a kötelezettségükhöz tartozó) trafók és oszlopkapcsolók jelentős számú karbantartását ígérte.
És ez még nem minden, mert fejlesztések indultak a vízszolgáltatást illetően miközben a szennyvíztelep ügye sincs feledve.
A K&H Bank is visszatért a Szabadidőközpontba egy alkalmi szolgáltatási ponttal.
Új vérvételi lehetőség nyílik egy szombati laborszolgáltatás keretében az Egészségházban, ami mind előrelépés és segítség az itt élők számára. A szombati labor egy opció, ami nem ingyenes, de az eseti beutazás (oda-vissza) és a ráfordított idő arányában ez abszolút nem drága. Különösen annak tekintetében, hogy hányan fizetnek még mindig 1600 forintot az ingyenes tüdőszűrés után a leletért a szolgáltatónak, amit amúgy köteles feltenni a EESZT-be.
Az önkormányzattól távozó állomás nagyrészt feltöltésre került, a munka rendben zajlik és még létszámfejlesztés is lesz.
Közben az önkormányzati újság is megújult, a drága környezetszennyező keménypapírt egy könnyedebb, olcsóbb és jobb minőség váltotta.
Új városi sportegyesület alakul, ami nem csak a focira és az elnöki haszonszerző törekvésre irányul, hanem valóban a sportra és az itt élők sportolási tevékenységére összpontosít a jövőben.
A kritika - ami nem tetsző:
Nem hallani a helyi közétkeztetés beígért átvilágításáról, átszervezéséről illetve a túlárazott díjtételek csökkentéséről. Az Eatrend-del folytatandó tárgyalások nem ismertek, az árak letöréséről, a polgármester által ígért díjcsökkentésről, annak folyamatáról nem hallani és nem tudni semmit. Úgy tűnik mintha ez a folyamat megakadt volna, holott van alapja a szerződésmódosításnak. Bukodi maga adta meg és szolgáltatja ennek a jogosságát azzal, hogy olyan inflációt épített be a szerződéses árba, ami nem valós. Ezt a dolgot bizony nem lehet annyiba hagyni és ez amúgy egy választási ígéret volt.
Nem tudni semmit, arról, hogy a távozó polgármester elszámoltatása, felelőssége miként kerül elő akár az általa fogadott ügyvédek, akár a képviselőtestületet megkerülő döntések vonatkozásában.
Sajnálatos, hogy a Dr. Pártos Lóránt Alapítvány elnöke továbbra is egy az általános iskola egykori perében érintett, Ócsától elszakadt egyén akinek semmi kötődése a gimnáziumhoz. Ráadásul az alapítványt sem tekinti a városhoz köthetőnek, és láthatólag nem kezeli gondos gazdaként annak ügyét. Az alapítvány közhasznúságáról éves tevékenységéről beszámoló nem érhető el, ami arra utal, hogy nem áttekinthető, nem világos, nem a nyilvánosság előtti a ténykedése. Mindez elgondolkodtató, különösen annak tudatában, hogy Bukodi Károly a decemberi önkormányzati (12.18.-i) ülésen hasonló gondolatokat fogalmazott meg más tekintetben. Képviselői gondolatmenete szerint nem vet jó fényt az intézményre, az egyénre, - és rá sem, - ha a mögöttes személy vezette cég (adott esetben közhasznú alapítvány) ügye rendezetlen, avagy a mérlege nincs feltöltve. Mondta ezt többesszámba helyezve utalva ezzel a mögöttes ellenzéki (fideszes) képviselők tárgybeli egyetértésére.
Nem tetsző, hogy az év végi jutalmazásban (83/2024. előterjesztés) az óvodavezető is részesült akkor, amikor közismert, miszerint Szűcs Jánosné támogatóként súlyosan érintett abban, hogy a Baross utcai intézmény jelentős zöld- és kültéri játszóterületet veszített a bővítések során, ami károsan hat a szabadban történő foglalkoztatások által a gyerekek egészséges fejlődésére, továbbá ugyancsak érintett a bölcsődebővítés szabálytalan megvalósításának mivoltában, akár mint támogató, vagy titkolódzó félként, aki képes volt kiállni és kinyilatkoztatni, hogy ez egy jó dolog, holott tisztában volt azzal a megtévesztő és hazug viszonyulással, amit a polgármester ez ügyben kifejtett. Szűcs Jánosné intézményvezető nem állt a nyilvánosság elé, sőt eltitkolta a bővítések káros hatásait, azokat következményeket, amikkel teret veszítenek a gyerekek. Igazgatóként azzal is tisztában kellett lennie, hogy a bölcsődebővítés nem szabályos keretek közt zajlott. Szűcs Jánosné az átadást követő nyilatkozatában mégis azt állította, hogy ez a jó dolog, és hogy léteznek-üzemelnek intézmények másutt is udvar hiányában. Márpedig egy ilyen hozzáállás nem hogy jutalmazással, hanem a vezető pozícióból való menesztéssel, távozással járna érdem szerint.

Sajnálatos, hogy a jelen vezetés a per rendezése érdekében tett erőfeszítései ellenére olyan jogi csavarba ütközött, ami a tárgyalások lezárása helyett annak folytatásához vezet.
Sajnálatos és nem tetsző, hogy a kormánypárt választási országgyűlési képviselője, aki a bölcsődebővítés szabálytalanságában is érintettként részt vállalt az átadásban és jelen volt Bukodi oldalán az átadó ünnepségen, most távolságtartó mód igyekszik kivonni magát a felelősségvállalás alól.
Nem tetsző és nem méltó Pánczél Károlyhoz, a kormánypárti Fideszhez, hogy a bukott és mondhatni bűnös polgármestere mentén igyekszik távol tartani magát a településünktől, holott az itt élőknek tartozik némi magyarázattal azt illetően, hogy a megelőző években miért nem sikerült pályázati forrásokat bevonni Ócsa életébe a kormánypárti Bukodi városvezetése mentén. Pánczél Károlynak lenne mit előadni azt illetően, hogy miként vált lehetségessé képviselői munkája mentén a kormányzati pályázatok és támogatások ellenére a városunk térségi lemaradása.
Jelen pillanatban a városi önkormányzatunk függetlenként máris előrébb lett, mint a volt kormánypárti összeállással. Az eddigi száz nap mérlegébe mindez beletartozik.
*