Soha nem voltam híve annak, hogy az önkormányzatunk vezetése és itt különösen a polgármesterre gondolok, sajátos céljai a népszerűséghajhászás és a (politikai) haszonszerzés céljából olyan embereket használ ki, vesz igénybe és tesz közzé a közösségi médiafelületeken, akik igénybe veszik azt, amit a város költségvetéséből valójában mi, adófizetők biztosítunk számukra.
Mondhatni szép dolog és nemes gesztus, hogy több tíz évnyi önkormányzati tevékenység után eljutott oda a városunk, hogy az újszülötteknek, az óvodásoknak és az iskolát kezdők részére is biztosít apró ajándék csomagokat. A baj azonban mégis csak az, hogy mindezt a polgármesterünk úgy használja fel saját céljaira, hogy abból egyfajta magmutogatást hozott létre. Erről korábban már cikkeztünk, annak kapcsán, hogy valójában ezeket az embereket felhasználja a maga imázsának megteremtéséhez, úgy is mint valamifajta jótékonykodó személy, a kegyes vezető látszatának megteremtésével, vagy figyelemfelkeltésével. Erre utaltak azok a közös képek, amik a polgármester és az átadott csomaggal a részesülő együtt jelent meg a közösségi oldalakon. Rendben, hogy ezekhez a megjelenítésekhez a felek hozzájárultak, de azért azt is vegyük már figyelembe, hogy sok ember nem mer nemet mondani egy a lakásán megjelenő és csomaggal érkező polgármesternek.
Sajnos ilyen jelenetek folyamatosan kerültek fel a világhálóra, úgy is mint valami örömhír, hogy lássuk a "mi polgármesterünk" milyen "jó fej", mennyire kedves és adakozó.
Csakhogy éppen a lényeg marad el ezekben az esetekben. Mégpedig az, hogy ezt nem a polgármester adja, hanem a testület által a költségvetésből biztosítja a város. Az a város, aminek lakossága évi több milliót fizet be adóként azért, hogy a polgármesteri autó, a külön juttatások, és a kötelező önkormányzati feladatok mellett erre is lehetőséget biztosíthassunk.
Most nem is az a gond, hogy az egyes kötelező feladatok miként teljesülnek, vagy éppen maradnak el, mert azok mellé ugyebár nem áll ki a polgármester és nem mutogatja, hogy lám itt sincs járda, meg hogy itt sincs biztosítva a vízelvezetés. De még csak a közpénzből vásárolt 6 milliós autóját sem tárta elénk úgy mutogatva, ahogy a csomagosztással teszi.
De már ezért is szót emeltünk, és alább hagyott a magamutogatásból. Viszont arról a rossz szokásáról máig nem tett le, hogy a mögöttes szülőket, vagy éppen a gyerekeket felhasználva ne mutassa be, hogy már megint átadott, vagy átvettek egy-egy csomagot. Némi kitérőként jegyzem meg, hogy arról még soha nem láttunk fényképes visszajelzést, hogy a fiatal házasoknak milyen induló csomagot adott volna át. Legyen az akár kulcs, vagy bérleti lehetőség, netán nyoszolya, vagy gyerekágy.
Nem.
Most, hogy lassan közeleg a szeptember, indul a beiskolázás, a gyerekintézményekbe (óvoda, bölcsőde) való jelenezések és felvételek ideje, egyre inkább jelennek meg és kerülnek ki a világhálóra olyan képek, ahol a gyerekeket teszik ki az önkormányzatból kapott szatyorkás indulócsomagokkal.
Mindez ismét komoly aggályokat és visszaélések lehetőségét rejtik.
A gyerek ugyanis nem lehet senki prédája. A fiatal nem tud még önállóan dönteni a sorsáról. Nincs birtokában annak a szándéknak, vagy akaratnak, mellyel eldönthetné, hogy akar-e ilyen szerepet vállalni és ezáltal a közösségi médiafelületen megjelenni akár idegenek előtt szabad felhasználásban oszthatóként, vagy sem. Hogy ez a "pitiáner" batyu megéri ezt, vagy sem, hogy a későbbiekben ennek milyen hatása lesz majd rá, vagy másra nézve. A gyerek nem tudja még ezt felmérni. Nem tud ebben dönteni. A szülő, a polgármester, de az önkormányzat sem teheti kiszolgáltatottá azt, akit valójában segíteni és nem hátráltatni szándékozik.
Felcseperedőben lévő gyermekeink fotóinak megosztása a különböző
közösségi oldalakon már szinte megszokott dolognak számít.
A posztolásnak azonban nem várt következményei is lehetnek, ezért annak
módját és gyakoriságát is alaposan át kell gondolnunk.
Kozma Zoltán klinikai igazságügyi szakértő
elmondta, a szülők többsége szereti megosztani gyermekei fotóit a
különböző közösségi oldalakon. Ez boldogsággal, büszkeséggel tölti el
őket, ráadásul így együtt tudnak örülni a családdal, barátokkal a
csemete növekedésének fontos, meghatározó pillanatainak.
Kifejtette, ezzel nincs is probléma, jó dolog, ha egy szülő büszke a
gyermekére, amit utóbbi is átérez. A kérdés inkább az, hogy kivel vagy
kikkel osztja meg ezeket a pillanatokat. Nem mindegy ugyanis, hogy csak a
szűkebb környezet látja azokat, vagy bárki megtekintheti. Hiszen a
megosztásokat nyilvánossá téve a szülő lényegében kiteszi a gyermekét
annak, hogy a nagyközönség láthassa. Ebbe a tömegbe azonban
beletartozhatnak például a pedofilok vagy a különböző rosszindulatú
emberek is, akik kiskorúakról szóló képeket nézegetnek, illetve élnek
azokkal vissza.
És ez nem csak a miniszterelnök unokájának képei nyomán annak személyére vonatkozva értendő, ahogy azt a polgárőrség ócsai embere is szemléltette.
Az ilyen, vagy ehhez hasonló magukból kifordultak ráadásul nem csupán a gyermekekről hiányos öltözékben készült fotókat
keresik és osztják meg, hanem sokszor teljesen átlagos képekre is
vadásznak, ezért azok terjedésével szintén veszélyhelyzetbe kerülhet a
kiskorú.
Sajnos az, aki kitesz, valami fényképet magáról, vagy gyerekéről a netre, az onnantól rengeteg emberhez elkerülhet. A Facebook ebben meg különösen kegyetlen, mert ott egyenesen a megosztás sokaságára vannak beállva. Arra, hogy minél több személyhez eljusson a hír, az információ, adott esetben a képi anyag. A felhasználói szabályzat elfogadásával, és a közösségi oldal használatával ez már a feltevő, megjelenítő által is osztható. A hozzájárulást az adja, aki feltesz a képet. Ott is van alatta mindjárt a megosztás lehetősége. Ezt mindenki tudja és tisztában van vele. Így a nem lehet azt mondani, hogy nem járult hozzá, vagy ezt, meg azt nem akarta. A Facebook nem egy családi album.
Ha nem zártan kezelik, akkor abba mindenki belelát, szabad felhasználást, hozzászólást, megosztást kap. Ez a lényege a világhálós közösségi rendszernek. Ezért is hívjuk fel ennek veszélyeire és visszásságaira a figyelmet.
Bizalmas, családi képeket, gyerekeink fotóját ne tegyük nyilvánosan elérhetővé vagy megoszthatóvá, ha nem akarjuk az ismételt megjelenését, a terjesztését. A Facebook sajnos erre épül. A hálózatépítésre, a minél több ember bekapcsolásához, az eljutáshoz és ennek egyik alapja a megosztás, a like. A sok like (lájk) nem biztos, hogy boldoggá tesz. Az idő múltával, már nem lehet reklamálni, hogy itt meg ott megjelent, visszaköszön az arc, a mögöttes kép, vagy a hozzászólás, mert elvégre erre kapott indíttatást (felhatalmazást) a Facebookon való nyilvános közzétételkor. Később pedig már visszafűzhetetlen, hogy ki volt az első megosztó.
Abban az esetben azonban, amikor bármely nemi szerve látszódik a cseperedő „modellnek”, teljesen egyértelmű, hogy abúzusnak van kitéve. A facebookozok ezeket általában nem engedi.
Utóbbi abban valósul meg, hogy a letöltött
képeket úgynevezett sötét oldalakra (dark web) töltik fel, amit a szülő
és később a gyermek sem akarna.
A facebookozok ezeket a tartalmakat általában nem engedi.
A facebookozok ezeket a tartalmakat általában nem engedi.
Jogilag is gond lehet a képfeltöltés
Dr. Csűri Gábor ügyvéd elmondta,
mindenképpen érinti a gyermek személyességi jogát, ha fotókat töltenek
fel róla az internetre. Ugyan a kiskorú még nem tud nyilatkozni, de
legalább kamaszkortól kezdve a véleményét kell kérni, emellett a
különböző rosszindulatú felhasználók – például pedofilok – miatt
felelősség is terheli a felnőttet. Amennyiben pedig rossz helyre (dark
web) kerül egy-egy fotó, és értesülnek róla, azt azonnal jelezni kell a
hatóságoknak, hiszen az egy hivatalból is üldözendő bűncselekménynek
számít.
Az igazságügyi szakértő elmondta, nem az a megoldás, hogy megbeszéljük a gyermekkel, mi kerüljön ki róla az internetre, mivel 12 éves korig nincs kialakult értékrendszere.
Így addig a szülőnek, az érintett polgármesternek, az önkormányzat jegyzőjének van kiemelt szerepe és egyben felelőssége abban,
hogy mit kezd azokkal a képekkel amiket az internetes oldalakon szabadjára enged. Az ilyen sorsokra ható eseményekkel a gyermekeink életével kapcsolatos megjelenítésekkel bizony csínján kell bánni. Soha nem tudhatjuk mikor ki, mit tesz majd hozzá, akár megjegyzésként akár vélemény formájában. Ahogy a miniszterelnök unkájához is olyan minősíthetetlen jelzőket csatolva küldtek üzenetet a polgárőr profiljának oldalán, általa is átengedve, amit nem szeretnénk viszont látni a sajátjaink esetében.
Tehát az önkormányzatból származó "csomagos" fotók közzététele semmiképp sem szólhat arról, hogy általuk a feltevő (szülő, vagy a polgármester) több pozitív
reakciót, visszajelzést kapjon a világhálón keresztül. Ezért ne adjuk és ne engedjük felhasználni a gyerekeink képmását.
Hiszen ha valóban
arra használja fel a valaki gyermeket, hogy általa népszerűbb legyen, vagy jobb
színben tűnjön fel mások előtt, az tulajdonképpen a gyermeki léttel való
visszaélést jelenti.
*
1 megjegyzés:
Kedves "szerző", én úgy gondolom, mindenkinek saját döntése, ha megoszt Facebookon bármilyen képet a gyermekéről. Ugyanakkor az, hogy te (vagy bárki) ezeket kimásolja és közzéteszi máshol, jogszerűtlen, törvénytelen, és legfőképpen elég ocsmány tevékenység. Jobban tennéd, ha leszednéd más gyerekeiről a képeket, mert hidd el, a bíróságon nem lesz elég indok, hogy "de hát mások feltették a Facebookra". A Facebookra, és nem hozzád.
Megjegyzés küldése