Több ezer embert sikerült feltüzelnie a gyűlölettel teljes Gyurcsánynak
és tüntetésre buzdítva az utcára hívni. A megjelentek többsége régi
vágású szocialista a szovjet rendszer egykori, ma már nyugdíjas
haszonélvezőből verbuválódott. Gyurcsány itt és ekkor eddigi
legvéresebbszájú gyűlöletbeszédét adta elő. Nem csak tüntetésre, hanem
kormánydöntésre szólította fel az embereket, példálózva a szomszédos
szlovákokra, valamint az egyiptomi tüntetéssorozatra.

2011 januárjában fegyveres összecsapásokba és gyújtogatásokba torkolló tüntetés-sorozat kezdődött Mubárak elnök ellen. Február 1-jén a nyomás alatt Mubárak bejelentette, hogy nem indul a szeptemberben esedékes elnökválasztáson. Miután azonban a tüntetések tovább folytatódtak, az elnök.
2011. február 11-én lemondott, és a hatalmat a hadsereg vezérkarának adta át, aminek során karhatalmi erők közbelépésével Mubarak elnököt katonai puccsal eltávolították, majd a junta vette kézbe az irányítást.

Egyes vélemények szerint valójában nem politikai, hanem gazdasági okokból mozdították el az államfőt: Egyiptomban a gazdaság jelentős része a hadsereg érdekkörébe tartozik, és Morszi kihagyta őket az egyik legnagyobb helyi infrastrukturális beruházásból, a Szuezi-csatorna bővítéséből.
Ezt követően Morszivel szemben katonai puccsot hajtott végre a katonaság. A hatalmat egy katonai junta-szerűség vette át. ...
A Morszi elleni puccs óta egyre romló egyiptomi helyzetet látva egyre többen emlegették a polgárháborús állapotokat. Ezt azonban folyamatos letartoztatásokkal és kivégzésekkel letöri. A 2014-es kormányra kerülése óta Szíszi kormánya erősen próbálja elhallgattatni a kritikai hangokat és oldalakat, de még a közösségi médiát is. A minapi híradások szerint is 75 személyt küldve halálba az egykori tüntetők és a katonai védelmi erők soraiból.
A tavaly újraválasztott elnök, Abdel Fattah Asz-Szíszi még a hadsereg főparancsnokaként állt a Morszival - illetve a politikai hátországát adó szunnita mozgalommal, a Muzulmán Testvériséggel - elégedetlen tüntetők mellé 2013 májusában, és június első napjaiban el is távolította Morszit a hatalomból.
Az azóta betiltott Muzulmán Testvériség akkor országos tiltakozóhullámot szervezett, százezreket vitt utcára, és táboroztatta le őket Kairóban is.
Asz-Szíszi többszöri figyelmeztetés után parancsot adott a táborok felszámolására. A brutális augusztusi oszlatásnak több mint nyolcszáz halálos áldozata van.
A büntetőperek közvetlenül ez után kezdődtek, és azóta is tartanak.


*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése