Orbán Viktor Soros György ellen, veszélyes keresztes hadjárat címmel
közölt szerkesztőségi írást hétvégi számában a Le Monde.
A francia balközép napilap szerint az alig leplezett
antiszemitizmussal folytatott Soros-ellenes kampány kegyetlen jelképe
annak a populista és tekintélyelvű elhajlásnak, amelybe Magyarország és
több kelet-közép-európai ország hagyja magát belesodródni.
Érdekes ezt hallani a franciáktól, akik a királyok lefejezésével hozták létre Európa legvérengzőbb köztársaságát. Különös felsőbbrendűségre utalás mindez annak ismeretében, hogy Franciaország gyarmatosítóként miként járt el Afrikában, ahol ma is jelen van. Tekintettel, hogy nem rég még maga is bombázott azon a kontinensen, ahonnan a menekültek egy része Európába özönlik, furcsa azt olvasni, hogy Magyarország tekintélyelvű és elhajló. Talán azért, mert nem is igaz.
Érdekes, hogy a francia baloldali újság úgy tekint a maga által is gátlástalannak titulált Sorosra, mint valami emberbarát jótékonykodóra, miközben hazaellenes cselekedeteivel hol az OTP ellen, hol pedig az ország kormánya ellen lép fel.
Az Európai Unió és mindenekelőtt Franciaország nem moshatja kezeit ebben
az ügyben. Nem egyszerűen az Orbán Viktor által Soros György ellen
cinikusan felépített művelet ítélendő el minden szempontból. Hanem a
Soros-ügyön túl az európai demokraták nem maradhatnak közömbösek
Magyarországnak azon tudatosan vállalt szándékával szemben, hogy az
idegengyűlölő és nacionalista Európa laboratóriuma legyen, az Európai
Unió értékeinek ellenpólusaként - írta a Le Monde.
A nacionalizmus a nemzetek kialakulásának, a nemzetté válás folyamatának ideológiája.
A nacionalizmus gyakran a nemzet és állam egységéből indul ki, azt hirdeti, hogy a nemzetet a teljes szuverenitás joga illeti meg. A nacionalizmus kiindulópontja, hogy mindenkinek van nemzetisége, a politikai közösség, a nemzetállam pedig ezen az alapon nyugszik.
Minden nemzetnek megvannak az úgynevezett „referencianemzetei”, tehát azok a nemzetek (általában a szomszédai), amelyekhez méri, amelyekkel összehasonlítja magát (a magyaroknak például a románok vagy az osztrákok, a szlovákoknak a magyarok és a csehek, a lengyeleknek az ukránok stb.)
A nacionalizmus a főleg liberálisok és neoliberálisok által egyik legtöbbet vitatott politikai nézetrendszer.
A királyi Spanyolország éppen mostanság mutatott példát a Katalánoknak az önállóság és a nemzeti egység vonatkozásában. Ez persze nem elhajlás, nem elnyomás és idegyengülő nacionalizmus. A konkvisztádoroknak mindet szabad.
*
1 megjegyzés:
Tibikém nem kéne levonni a konzekvenciát, és csendben távozni? Lásd a Józsi megtette. Véletlenül nem vele pereskedtél és nem buktál el? Józsi sem volt piskóta a sulis botrányaival, de nálad különbbé vált a távozásával. Barátilag hidd el nekem, Te is ugyanolyan vállalhatatlan vagy. Ne várd, meg míg mások is rájönne erre. Menj önként, ne várd meg a szégyenteljes mellőzést.
Megjegyzés küldése