Mint ahogy kiolvasható a városlakók hozzászólásaiból, amolyan társadalmi vita zajlott le az Alsópakony elhagyatott részében élők pályázati lehetőségeiről, a Nemzeti Tanyafejlesztési Program gondoskodik, ha erre a település önkormányzata pályázik.
Július 8-tól augusztus 7-ig lehetett pályázatot benyújtani a Nemzeti
Tanyafejlesztési Program 2013. évi kiírására a Nemzeti
Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési elektronikus felületén
keresztül. Ócsa ezt nem tette meg. A polgármester a testület elé sem tárta ennek lehetőségét, így esélyt sem adtak arra, hogy a térség ellátottsága, az itt élők helyzete, a város és környékének helyzete javuljon. Pedig blogunk erre többször felhívta a városvezetés figyelmét. Nem mondhatják, hogy nem értesültek róla, hiszen még védőbeszédet is tartottak, meg fals információkat is közreadtak a városháziak védelmében. Így nehezen feltételezhető, hogy nem értesültek minderről. Biztosak lehetünk benne, hogy a városvezetők tudomására jutott a pályázat lehetősége. Azzal is tisztában kellett lenniük, hogy Ócsa esélyes, és lehetőséggel bír egy-egy cél megvalósítása tárgyában. A kiírás számos lehetőséget biztosított, amire pályázhatott volna a város.
Idén a települési és térségi fejlesztések, villany nélküli tanyák lakóépületének alapvető villamosenergia-ellátását biztosító egyéni fejlesztések, valamint tanyagazdaságok indításának vagy fejlesztésének csekély összegű (de minimis) támogatására lehetett pályázni.
Ócsa városvezetése hogy teljesít, ha nem pályázik? |
Létjogosultságuk van Magyarországon a helyben előállított termékeket kínáló piacoknak, mert a közösségeknek ismét fontos, hogy helyben megtermelt mezőgazdasági termékekhez és jó minőségű élelmiszerekhez jussanak - jelentette ki a Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára Gyulán, a Tanyafejlesztési Program támogatásával felújított piac átadó ünnepségén.
Viski József, a Stratégiai Főosztály vezetője hangsúlyozta, ebben az évben kibővült a támogatásra jogosult települések köre a teljes Alföldre. Így idén már 7 megye összesen 724 településéről lehet pályázatokat benyújtani.
A program idei pályázatát a megjelent Tanyafejlesztési Program előirányzat keretében nyújtott támogatás 2013. évi igénybevételének feltételeiről szóló 56/2013. (VI. 29.) VM rendelet szabályozza.
Ócsa Város Önkormányzata azonban erre évek óta nem ad lehetőséget, az itt élőknek, mert nem indul. Ócsán ezek szerint a piac is úgy jó, ahogy van. Alsópakony sem igényel több törődést, ha nem pályáz még az ottani utakra, gépekre sem a város? Nem kell rendezni, és nem kell elősegíteni a fejlődést e pályázat útján? Alsópakony és az ottani tanyasi környezetben élők talán nem számítanak? Mintha erről beszéltünk (TP-1) volna már. Ezzel egy makacs ösztönnek köszönhető döntéssel szinte rögeszmésen
Alsópakony új-telep - "kormányzati negyed" ( - ez a fejlettebb) |
Más városok azonban nagy lehetőségeket és fejlődést lelnek a programban. Nem véletlenül a népszerűsége. Ócsa és Alsópakony népe (legalábbis egy része) értetlenül áll a kérdés előtt, hogy miért nem pályázott a városi önkormányzat, amikor erre minden lehetősége meg volt. Alsópakony területére szorultak számára hatalmas az igényt a fejlődésre. Az elmaradott tanyás területen nincs megfelelő infrastruktúra. Hiányzik a megfelelő ivóvíz ellátás, a csatorna, a vezetékes gáz, a szilád út, és minden háttér arra, hogy ott egy termelő, gazdasági tevékenység rövid időn belül meginduljon. Az ott élők jelenleg is számos elvárható dolgot nélkülözni kényszerülnek, mert a városvezetés az elmúlt három alkalom egyik lehetőségével sem élt az elmaradottság kimozdítása érdekében.
A lezárt fejlesztési pályázat sikeres résztvevőiről már ország-világ értesülhet.
A programmal a kormány 300 ezer ember életminőségének javítását célozta meg. Szerették volna elősegíteni és vonzóbbá tenné a helyben maradást a fiatalok számára. A pályázat vonzó volt ami iránt leginkább az alföldi megyékben élők érdeklődnek. A pályázaton egyébként vagy ötszázan jutottak pénzhez. Családi gazdálkodók, őstermelők és tanyagondnoki szolgálat is kapott forrást az jelentkező önkormányzatok mellett.
A pénzből többnyire a tanyákhoz
vezető földutak minőségén változtatnak és elősegítik a tanyai termékek piacra
jutását. Ez Ócsa-Alsopakony térségében, de a Székesi utca folytatásaként is elképzelhető lett volna. Sőt azzal sem rugaszkodik el senki a valóságtól, ha a kormány által félbehagyott kerékpárutat folytatva levezetik azt a piacig.
Egyebek mellett kis és közepes méretű tanyagazdaságok működésének támogatása, a szolgáltatások színvonalának emelése volt a pályázati feladat. Olyan, az önkormányzatok által felkarolt helyi termelői piacok kialakítása, ahol a környékbeli tanyáknál megtermő zöldség, gyümölcs, valamint a hús és tejtermékek eladásával a termelők állandó plusz jövedelemhez juthatnak - mondta Budai Gyula a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára.
Sajnálatos, hogy a Bukodi-Horváth (Fidesz) képviselte ócsai vezetés mindezt mellőzte.
A Csongrád megyei Röszke melletti magyar-szerb határ közeli
tanyavilágban csaknem 500-an élnek. Többségük idős, egyedülálló ember,
ugyanakkor - amint Borbásné Márki Márta polgármester elmondta - egyre
több a családos fiatal. Mindannyian örömmel fogadták a pályázati
támogatás felhasználásával beindított egészségügyi szolgáltatást,
amelyben mikrobusszal ultrahangos szűrésekre, ortopédiai vizsgálatra
vitték őket. Több alkalommal színházlátogatást is szerveztek a kultúra
iránt fogékony tanyasiaknak, és ezt - újabb pályázatok elnyerésével -
szeretnék gyakorlattá tenni.
Ezt az Ócsához tartozó külső részen élőkkel szemben is meg lehetett volna valósítani.
A Homokhátságon, Mórahalom, Ásotthalom, Zákányszék lakosságának csaknem
egyharmada él a külterületeken. Csányi László (Fidesz) Mórahalom
alpolgármesterének tájékoztatása szerint a települések kistérségi
társasága pályázati pénzből útkarbantartó berendezést vásárolt a kátyúk
felszámolására.
Szintén pályázhatott volna egy hasonlóra Ócsa vezetése, mert a rossz utak és a kátyúk itt sem ismeretlenek.
Cegléden a 45 millió forintos pályázati pénzből korszerűsítették és
befedték a nyári zöldségpiacot, ahol 50-60 környékbeli tanyasi gazda
kínálja portékáját rendszeresen. Földi László (Fidesz-KDNP) polgármester
arról adott tájékoztatást, hogy a tanyafejlesztési program pályázatain a
Pest megyei város eddig csaknem százmillió forint támogatást nyert el.
Ebből fejlesztették a tanyagondnoki szolgálatot, öt tanyára bevezették a
villanyt, és a Máltai Szeretetszolgálat bevonásával mobil kemencét,
napkollektoros gyümölcsaszalót vásároltak.
Ócsán a Máltai Szeretetszolgálat már be van vonva, csak kooperálni kéne tudni. Az ócsai piac rendezetlen körülményeit a szerdai és a szombati napok ottani közlekedési káosza, a parkírozási gondok és a sok egyéb balesetveszélyes helyzet mintázza. Ócsa városára is ráfért volna egy fedett piaci rész, rendezett körülményekkel, hogy immár ezzel fogadja a termékeket és a látogatókat. Akár az Alsópakony régi, vagy új-telepi gazdálkodóitól.
A Bács-Kiskun megyei Fülöpháza az óránként 250 jószágot feldolgozni
képes baromfi-feldolgozóval és tésztagyártó üzemmel gazdagodott a
pályázaton elnyert 49 millió forintból. Ehhez az önkormányzat önrészként
13 millió forintot adott - magyarázta az MTI-vel Balogh József
(független) polgármester. A tésztaüzemben naponta négy tonna élelmiszer
készül, amelyhez a környék termelőitől vásárolt tojást használják fel. A
garantált átvétel a gazdáknak jelent biztonságot, jó
jövedelemkiegészítést. A két üzem tíz embernek és több száz beszállító
családnak jelent megélhetést.
Ócsán található "üzemi maradék" - pályázat és fejlesztés helyett |
Ócsán is lehetett volna üzemfejlesztésre költeni, Vagy a lakott területről kivitetni az állattartást, a füstölőt, és más zajos, büdös tevékenységet, hogy kulturáltabb legyen a város. De nem ebben sem gondolkodtak.
Solton nemrég adták át a 63 millió forint pályázati pénzből kialakított
zöldség- és gyümölcsfeldolgozót, amelyet a Solti Tanyasi Piac,
Turisztikai, Feldolgozó és Értékesítő Szövetkezet működtet.
Holczmann Mihály ügyvezető elnök az MTI-nek elmondta: a használaton
kívüli, felújított épületben jelenleg a próbaüzem zajlik. Szeptemberben
indulhat a termelés, amelyhez a 20-25 kilométeres körzetben tanyákon
termelt zöldséget és gyümölcsöt vásárolják majd fel. A feldolgozó
termékei a térség piacaira és a közintézmények konyháiba kerül majd.
Ismét Ócsa jut az ember eszébe. És a városvezetés. Ó Istenem! Mire nem fordítja figyelmét a politikussá avanzsál ember fia, ha pocizót kap, megfelelő üstök nélkül, amivel nem tud megfelelőn sáfárkodni, s élni.
A lehetőség adott volt ismét. Pénz is járt volna mellé és jobbá, boldogabbá tehette volna a hozzánk tartozó, ott élők életét.
Sajnos az óvoda mennyezete magasabb és fontosabb volt, a homlokzata pedig nem elfogadhatóbb, mint az a lét, amit ma Alsópakonyon a kint élőknek az önkormányzati hozzáállás kapcsán biztosít.
Mert míg az egyikre a pályázatok mellet is milliókat áldoznak, addig a másikra se nem pályáznak, se nem fordítanak sokat.
*
7 megjegyzés:
Ócskapark!
Ott írta valaki lentebb ócsa épül és szépül
A hülyeség még mindíg fárasztó!
Főleg, ha a legjobban fizetett tisztségviselőktől jön.
Öblögess, büdös van!
Hiába adsz nekik tanácsot, a saját fejük után mennek. Ezért tartunk itt.
21:07
Levetted a gumicsizmát azért a büdös
Megjegyzés küldése