Magyarországon nem ismeretlen a rendőri túlkapás. A magyar rendőrség Gergényi óta nem találja a helyét és indentitást a hazai társadalomban. Ebben a politika, a szellemiség, a műveltség és az elvárások is közrejátszanak. A rendőrség ma egy frusztrál emberekből álló olyan szervezet, ahol a belső hierarchia és különböző belső feszültségek, a megélhetési kényszer és a pénzügyi válság is begyűrűzik, ami néha az állományi tagság egyes alakjainak egyéni pszichológiájában eltorzulásként tőr elő.
Bőrkabátok - rendőrségi |
Sokszor a politikai, máskor a helyi érdekek, vagy a polgármesterek, a rendezvényszervezők képesek a rendőri erőket befolyásolni, vagy a szálakat mozgatni. Nem egy esetben ilyen-olyan elvárásoknak megfelelően lépik túl hatáskörüket, vagy szegik meg a szolgálati rendet. Ezek számos esetben rendőri túlkapásokat, majd visszamenőleges magyarázkodásokat okoznak. A legtöbb esetben ilyenkor valótlanságokba és a mögöttes törvény védőernyője alá kényszerülnek a rendőrség részéről. Ezek a történések azonban rendre rossz szájízt és negatív megítélést hagynak maguk után, még akkor is, ha az egyéni szabályszegőt a rendőrség testületileg kimenti a társadalmi, vagy éppen a törvényi elítélés alól. A kimentések azonban általánosságban, azaz általánosítás formájában hagyják maguk után billogot a rendőrség egészén.
Hogy a felvezetést a szolgálatos és a polgár is megértse, pár ismert történet vázlatába kell betekinteni.
A 2006. évi rendőri attak után a rendőrség elvetemült tagjait nem vonták felelősségre. A nép ellen hangolt brutális beavatkozások a felszín alatt lappangó emberi frusztrációk és a pszichológiai, félkészületi hiányosságokat is bemutatták. A rendőrök azonosítójának eltüntetése, a megkérdőjelezhetetlen eljárások, a rendőri hazugságok, a sorozatos letartoztatások és pellengére állítások olyan mérhetetlen és elfogadhatatlan képet alkotott a szervről, amelyet máig nem bírt kivetkőzni. A sokszor jogtalanul előállítottakat is olyan méltatlanul kezelték, ahogy a bűnözőkkel szemben sem lehet fellépni. A rádió udvarára betereltek levetkőztetése, összezárása és fizikai kényszerítése nem egy európai ország rendfenntartóira jellemző eljárás. A szórakozóhelyekről való kiterelés, a sorozatos utcai gumibotozás az akit érek ütök alkalmazása, nem egy ártatlan ember jogsértő bántalmazásába fájt. A rendőrségi hazugságuk, az egyenruhás bűnözők mentegetése és állományon belül tartása akkora bomlasztó erővel bír, amit már egy ép társadalom nem képes elviselni. De a rendőrség sem válik ezzel normálisan működő szervezetté. Nem véletlen, hogy a mai napig találkozunk rendőri túlkapásokkal, visszaélésszerű cselekményekkel és felbukkannak kirívó esetekkel. Ezek mind olyan érthetetlenségek, amit a rendőrség nem tud megmagyarázni a társadalom emberének.
Izsáki-ügy: a rendőrség elismerte a kártérítés jogalapját
Elismerte a kártérítés jogalapját a rendőrség az izsáki ügyben - erősítette meg az MTI-nek kedd este a blikk.hu információját a Bara család jogi képviselője.
A brutális körzeti rendőrök összeverték a bevitt gyanúsítottat, aki ebbe a volt pofátlan belehalni. Az agyonvert embert az eljáró rendőrök a halála után feljelentették, próbálva menteni magukat a rendészeti eljárástól. (Tipikus eset, hogy az addig fölényes, visszaélőn eljáró rendőr, menekül a felelősségre vonás alól. és képes alantas eszközöket is bevetni az eljárás alóli kibúvás érdekében.)
Magyar György az MTI-nek azt mondta: a rendőrség végül elismerte a
munkáltatói felelősségét az ügyben, az álláspontok közeledtek egymáshoz.
Hozzátette: a rendőrség nem tartja a valóságtól elrugaszkodottnak a
kért összeget, de egy alacsonyabb összegre tett javaslatot, ebben még
nem egyeztek meg. A pontos összegről a jogi képviselő nem beszélt. (Ezeket a kárttérítéseket a törvénytisztelő állampolgárok adójából fizetik, miközben a rendőrség pénzügyi hiányosságainak forrását is a békés lakosság köreiből szedik össze.)
A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság nyolc napon belül, a jövő hétre ígért végleges választ - mondta Magyar György.
Az MTI az ügyben kereste az Országos Rendőr-főkapitányságot is, ott későbbre ígértek tájékoztatást.
A Kecskeméti Járásbíróság augusztusban hosszabbította meg október 11-ig annak a két, azóta leszerelt rendőrnek az előzetes letartóztatását, akik a gyanú szerint áprilisban az izsáki rendőrőrsön annyira megvertek egy kisebb súlyú bűncselekmény miatt előállított román állampolgárságú férfit, hogy az belehalt sérüléseibe.
Rendőr rabláncon - súlyos bűncselekmények elkövetői |
Az MTI az ügyben kereste az Országos Rendőr-főkapitányságot is, ott későbbre ígértek tájékoztatást.
A Kecskeméti Járásbíróság augusztusban hosszabbította meg október 11-ig annak a két, azóta leszerelt rendőrnek az előzetes letartóztatását, akik a gyanú szerint áprilisban az izsáki rendőrőrsön annyira megvertek egy kisebb súlyú bűncselekmény miatt előállított román állampolgárságú férfit, hogy az belehalt sérüléseibe.
Az eset a kényszervallatás és halált okozó testi sértés
gyanúja miatt diplomáciai és politikai bonyodalmakat okozott, ezért hazánk magyarázkodásra szorult.
Brutálisan hurcolták el az utcazenészeket a rendőrök Szombathelyen
A Savaria Karneválon a Borok utcájában zenélő emberek nem fizettek helypénz, ezért hiába nem csináltak semmit, kéttucatnyi rendőr lerohanta őket. Volt, akit gumibottal vertek, és volt, akit végighúztak a földön. Négy-öt fiatalt vittek el, a Nyugat szerint mindegyikre vagy öt rendőr jutott. A fesztivál azt reagálta, hogy sajnálattal vették tudomásul az ügyet, de a rendőrség dönti el, mint kell csinálni.
A Savaria Karnevál látogatói között évek óta megszokott
már, hogy az utcán járva lépten-nyomon mutatványosokba, dobosokba,
tűzfújókba botlanak a napnak bármelyik szakában. Rögtönzött
tűzfújó-bemutatókat, kardot csörtetve vonuló légiósokat, dobosokat vagy
régi puskákat elsütő hagyományőrzőket is szívesen nézik az emberek.
Idén szombat éjjel is hasonló, "instant"
kongadob-koncert kerekedett a Borok utcájában. Az járókelők táncra
perdültek, pillanatok alatt sok tucatnyi ember vette körül a dobosokat
és kapcsolódott be a produkcióba. Ez látszik videónk első részében.
Ám állítólag egyszer csak valaki felszólította a
dobosokat, hogy azonnal hagyják abba amit csinálnak, mert nincs
engedélyük, úgyhogy nem is játszhatnak itt. Természetesen először senki
nem vette komolyan a dolgot, és a nézők, táncolók is csitították az
embert, hiszen úgy gondolta mindenki, hogy ez a karnevál a szórakozásról
és arról szól, hogy mindenki jól érezze magát, ráadásul a környéken
sokfelé szólt még zene.
A dolgot akkor kezdte mindenki komolyan venni, amikor vagy kéttucatnyi
rendőr és biztonsági őr jelent meg a helyszínen, akik benyomultak a
tömegbe, kiemelték a zenélőket és a videóban jól látható módon vetettek
véget a bulinak. A földön végighúzott lány és a segítségére siető,
gumibottal agyba-főbe vert, majd megbilincselt emberek látványát senki
nem felejti el.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk vagy küldjön róla fotót, akár névtelenül is: jelentem@nyugat.hu
Rendőrt kellett hívni a rendőrre, mert olyan brutálisan igazoltatott, majd megvert egy motorost – sok tanú előtt
Sz. Ottó rosszallóan ingatta a fejét, mert egy rendőr vezetés közben telefonált, mire a rendőr utolérte és igazoltatta. Mikor Sz. már az iratait adta, a rendőr rátámadt és megbilincselte, majd a gumibottal elkezdte kicsavarni a kezét. Ezután rálökte a motorháztetőre, és közben azt kiabálta, hogy anyádnak rázd a fejed, te köcsög. Mindezt egy közeli étterem teraszáról sokan látták.
Rövidnadrágban motorozott hazafelé Sz. Ottó Sopronban szombat este a
robogójával. Az előtte haladó rendőrautó sofőrje az ablakon kihajolva
telefonált, mikor a piros lámpánál egymás mellé értek, Sz. rosszallóan
átnézett a rendőrautóba és ingatta a fejét, magában azt gondolva,
„bezzeg a rendőröknek szabad, amit nekünk nem”. Ezután mindketten
továbbhaladtak.
Anyádnak rázd a fejed, mondta a rendőr
Sz. kissé arrébb megállt a motorjával, nem sokkal később pedig
megérkezett a rendőr is, aki a forgalommal szembe hajtott be az utcába,
és a gumibotját a kezében tartva szállt ki az autóból. „Igazolja
magát!” – mondta a rendőr. Sz. elkezdte elővenni az iratait, amikor
nekitámadt, és megpróbálta kicsavarni a kezét. Ez a rendőrnek nem
sikerült, közben Sz. folyamatosan kérdezgette, hogy mi az oka az
igazoltatásnak és a támadásnak.
Mindezt többen is látták, mert a közeli étteremnél, ami előtt az események zajlottak, „csurig volt a terasz”.
Megtörlek, te köcsög
„Miután a rendőr megbilincselt, azt mondta, hogy menjek oda a kocsihoz. Itt nekidöntött a kocsinak, és betette a gumibotot a hátrabilincselt kezeim közé, majd elkezdte kitörni a kezemet” – mondta Sz., aki csitítani próbálta a rendőrt, de ezen ő csak még jobban felhúzta magát, és Sz.-t „minden mocskos szemét trógernek” nevezte.
Ki kellett hívni a rendőrséget az intézkedő rendőrre Sopronban, mert átlépte a jogait igen erősen és erőszakosan bánt el egy motorossal. Szerencsére egy étterem előtt történt az eset és sok a szemtanú.
Viperás - rendőr? |
Ezután a rendőr a motorháztetőre lökte
Sz.-t, aki ezt saját erős testalkatával magyarázta. Amíg álló helyzetben
volt, a rendőr nem tudott neki elég nagy fájdalmat okozni. Sz. még
mindig kérdezgette a rendőrt, hogy mi szükség van erre, mire azt a
választ kapta, hogy „a tonfával az ellenszegülésedet megtöröm, te
köcsög, anyádnak rázd a fejed.” Az étteremben tartózkodók megpróbáltak
segíteni, mikor a rendőr rájuk ordított, hogy ne akadályozzák az
intézkedést.
Temperamentumos kolléga
Nem sokkal ezután további rendőrök érkeztek, ekkor lett vége a tortúrának. A kiérkező rendőrök beültették Sz.-t az autójukba, és bevitték a rendőrségre, ahol Sz. szerint már udvariasan viselkedtek vele. Elmondták, hogy ennek a kollégának nem ez volt az első ilyen ügye, egy másik rendőr pedig azt mondta, a kolléga „temperamentumos”. Az Sz.-nek sérülést okozó rendőrt is behozták a rendőrségre, itt Sz. kérte, hogy ne hagyják vele kettesben, mert ha a rendőr „elkezd okoskodni”, Sz biztosan nekimegy, akkor pedig ő lesz az agresszor.
Mikor Sz-t már elvitték a
helyszínről, az étteremnél maradók hallották, ahogy a többi rendőr
kérdőre vonta a támadó kollégájukat, hogy miért tette ezt. A vendégek
annyit hallottak, hogy a rendőrök számonkérő hangon kérdezik,
hogy „ezért csináltad ezt?”
Sz. szerint a rendőrök többnyire
korrektül álltak az ügyhöz, de például a kérése ellenére nem
szondáztatták meg a támadó rendőrt, és kérték, hogy ne ez alapján
általánosítson a rendőrséggel kapcsolatban.
Fennáll a bűncselekmény gyanúja
Sz. ezután a soproni rendőrségen tett panaszt, melyet egyébként itt önök is elolvashatnak. Az előzetes vizsgálat eredménye szerint „fennáll a bűncselekmény elkövetésének gyanúja”, ilyenkor a rendőrségnek át kell adnia az ügyet a helyi nyomozóügyészségnek. A rendőrség azt mondta, hogy átadták az ügyet az ügyészeknek, az ügyészségen viszont elmondták, hogy náluk még nincs nyoma a dokumentumoknak, egy „köztes állapotban” van az eljárás, ha elrendelik a nyomozást, arról tájékoztatni fogják az Indexet.
A
rendőrség azt mondta, hogy az Sz.-t állítása szerint bántalmazó rendőr
továbbra is dolgozik. Sz. ráadásul a kapitányságról azt hallotta, hogy a
rendőrt már ismerik is az ügyészségen, mert korábban volt már
bántalmazásos ügye.
Tóth Balázs, a Magyar Helsinki Bizottság
rendészeti programjának vezetője szerint egy ilyen ügyben a rendőrről
több ponton is bebizonyosodhat, hogy bűncselekményt követett el. Ha
tényleg csak bosszúból igazoltatta Sz.-t, akkor az hivatali helyzettel
való visszaélés, ami három év szabadságvesztéssel is büntethető. Ez
azért van, mert hiába igaz, hogy bárkit lehet igazoltatni, ezt a jogát a
rendőr mégsem használhatja ilyen retorzióra, vagyis visszaélésszerűen.
Egyébként igazoltatás előtt a rendőrnek be kell mutatkoznia, de a
tapasztalat az, hogy ez nagyon ritkán történik meg.
A testi
kényszer és a bilincselés külön probléma. Ha valóban semmilyen
ellenállást nem tanúsított a panaszos, vagy a támadás vagy az
ellenszegülés megtöréséhez – ha volt ilyen – szükségtelen volt
bármelyik, az ismét bűncselekmény. Ezért helyesen tette a rendőrség,
hogy az ügyet átadta az ügyészségnek.
Ha bántalmazás is történt,
akkor az egy újabb vádpont. Sz. ráadásul azt írja, nyolc napon belül
gyógyuló sérüléseket szenvedett, ezzel már a rendőr könnyebb testi
sértést követett el. A sima hivatali visszaélésért a rendőr valószínűleg
csak felfüggesztett börtönbüntetést kapna, vagy akár csak
pénzbüntetést. Ha viszont a bántalmazás és a testi sértés is
bebizonyosodik, azért akár letöltendő börtönbüntetés is járhat, bár
jócskán van olyanra is példa, hogy korábban a bántalmazó rendőr
állományban maradhatott . A rendőrt csak akkor kötelező felmenteni a
visszaélés miatt, ha letöltendő szabadságvesztésre ítélték, egyébként
egy 2012-es szabálymódosítás óta állományban is maradhat.
Ha Ön is látta az esetet, írjon nekünk a tema@mail.index.hu címre!
A miniszter
szigorúan büntetne
Navracsics Tibor
szerint a lehető legsúlyosabban kell büntetni a rendőrségen belüli
jogsértéseket.
A
tárcavezető hangsúlyozta: a hasonló bűncselekményeket azért kell a
legsúlyosabban megtorolni, mert egy olyan szervezet körében követhették el,
amelytől a biztonságot és nem annak fenyegetését várják. Navracsics Tibor
megjegyezte: a belügyminiszter, valamint az országos rendőrfőkapitány is a
lehető leghatározottabban kezeli az ügyet az első pillanattól kezdődően.
A lehető
legsúlyosabb büntetést kell kiszabni a rendőrség szervezetén belül elkövetett
jogsértésekben a közigazgatási és igazságügyi miniszter szerint.
Konmkluzió: Figyeljünk egymásra, hogy ne válhassunk mások áldozatává, hogy kiállhassunk a jogainkért és a jogszolgáltatásért, az igazságért.
*
3 megjegyzés:
A Madencia fórumán egy időben lehetett olvasni hasonló túlkapásokról, de azokat Charlie barát törölte. Pár embernek van archivált mentése, de kitörölhetitek vele, mert mind csak pofázott cselekvés helyett. Karcsi a Karcsinak druszája. A holló nem vájja ki a mocskos szemét, és soha nem fogja az erre utaló beírásokat a belső elhárítás előtt feltárni.
Mutasd az archivált bejegyzéseket, vagy menny a folakakok közé!
Menny és pokol :)
Megjegyzés küldése