Lajosunk majd' hogy nem, minden volt már, csak éppen munkás és ahogy mondani szokták: akasztott ember nem.
Ifjoncként ahogy a helyi fiatalok többsége a község közterületein lebzselt. Nem volt se jóképű, rokonszenves, se népszerű a társai közt és kirívó tehetséggel sem rendelkezett. Amolyan lusta, vagy lassú érésű kölyökként tartották számon, aki mindig valamely "menő" éppen futó csoporthoz csapódott.
Az 1982-s szakközépiskolai érettségit követően sem találta a helyét. Több éves semmittevést követően 1989-ben a politikai mozgolódás sodrában került kapcsolatba a fiatal demokraták szövetségének képződményével, ami kimozdította a léhaságból. Ekkor kezdte tanulmányait Egerben. Közben a helyi választási kampány során Buza Attila kampányát segítő csapat tagja lett. Lóti-futi lett. Hol felszolgált, hol pedig különcködött. Attila bizalmába férkőzött, ő pedig élt ezzel. Lajost mindez felvillanyozta és a helyi kampányban aláírásokat is gyűjtött. 1990-ben Buza Attila az itteni önkormányzati választás nyerteseként polgármester lett. Szűcs ekkor még levelező tagja volt az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskolának, ahol aztán közművelődés szakon 1992-ben végzett. Továbbra is Buza Attila környezetében lebzselt, amikor is a rá következő '93-s esztendőben megalakult a Fidesz ócsai szervezete, amit részint magáénak tud be Attila mentén. Ezután a Fidesz megyei és országos választmányának tagságába is bekerült. Továbbra is Buza Attila nyomán haladt a politika lépcsőin előre, amikor is az Államigazgatási Főiskola igazgatásszervezői szakára járt. Ezt 1998-ban abszolválta. Ekkor voltak az országgyűlési választások, mikor Buza Attila parlamenti parlamenti képviselővé lett. Szűcs a táskahordozó személyi titkára pozíciót kapta.
Olyan ez is, mint Eddie Murphy dzsentlemanus című film szerepében látható történet.
Innen már könnyű volt az 1998. októberi önkormányzati választásokon bekerülnie a Pest Megyei Önkormányzat Közgyűlésébe.
Buza Attila évvel később Alsónémedi területén autóbalesetben elhunyt.
Az időközi országgyűlési választáson 2001. április 13-án, majd a 2002. évi országgyűlési választáson szintén mandátumot szerezett a Pest megyei 14.választókerületben (Dabason), az októberi önkormányzati választásokon pedig helyi képviselő lettem Ócsán.
Nem sokat nyertünk vele.
Fideszes karrierje azonban megállíthatatlanul haladt előre. 2004. október 11-én az Országgyűlés ülésén a törvényhozás jegyzőjévé választották, amit azóta folyamatosan betölt. Ma is az egyik jegyzői tisztséget viseli.
A 2006. és a 2010. évi országgyűlési választásokon a Pest megyei 14. választókerületben (Dabason) egyéni mandátumot szerez. A 2006. és a 2010. októberi önkormányzati választásokat követően a Pest Megyei Önkormányzat Közgyűlése elnökévé választották.
2010-ben a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége, valamint a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács elnökévé választották.
2011-ben a Magyar Tenisz Szövetség bizalmat szavazott neki a sportszervezet vezetéséhez.
2014-ben a Magyar Országos Horgász Szövetség elnöke lett.
2015-2018 között Pest megye miniszteri biztosaként feladatául a volt megyei fejlesztési tervek
megvalósításának támogatását kapta.
A 2014., a 2018. és a 2022. évi országgyűlési választásokon már az átkalibrált Pest megyei 7. választókerületben (Vecsésen) szerezett mandátumot, és parlamenti tagságot.
Azonban közéleti tevékenysége közel sem ilyen látványos.
Pest Megye elnökeként lezüllesztette a megyét. A közgyűlés legalább annyira és hasonló mód úgy kivérzett mint ahogy most a főváros Karácsony Gergely áldásos hozzá nem értése kapcsán.
2011-ben országos botrány lett Szűcs Lajos megyei elnökléséből. Októberben már arról számoltak be a lapok, hogy "negyven Pest megyei intézményben nincs meleg víz és fűtés, a megyei önkormányzat tartozása a Tigáz felé 96 millió forintra rúg". 18 iskolában hidegek a radiátorok: öt ceglédiben, két-két monoriban és váciban, illetve egy-egy aszódi, dabasi, gödöllői, ócsai, örkényi, péceli, ráckevei, szentendrei és szigetszentmiklósi intézményben. Ambrus András, a Pest megyei önkormányzat szóvivője az MTI-nek kedden azt mondta, jelenleg az aszódi, a gödöllői és az örkényi középiskolában nincs tanítás, nyolc iskolában rövidített órákat tartanak, a többi helyen pedig általában ideiglenes "átköltöztetéssel" próbálják megoldani a gondot.
A megyei önkormányzat súlyosan eladósodott Szűcs munkássága alatt. 2010 végén az összes adósság már meghaladta a 15 milliárdot – melynek egy része svájcifrank-alapú. Az önkormányzatnak a fenntartásában lévő 34 középiskola működtetésére 8,5 milliárdra van szüksége, de az államtól csak 5 milliárdot kapnak évente, vagyis 3,5 milliárd forint hiányzik – beszélt még augusztus végén az önkormányzat gondjairól a hvg.hu-nak Ambrus.
2011 tavaszán jöttek a hírek arról, hogy megszűnt a gyermekek közétkeztetése, a menza a Pest megyei iskolákban, mert az önkormányzat nem fizette ki a gyermekélelmezési vállalat munkadíját.
Aztán a hivatásos nevelő szülőknek sem fizetett az önkormányzat ez év nyarán, s ezért a náluk élő állami gondozott gyermekek szó szerint éheztek, mert nem volt miből megvenni a gyerekeknek az élelmiszert.
Pest megye közgyűlésének elnökeként olyan botrányos ügyekben
bukkant fel a neve, mint a megyei intézményi közétkeztetés ellátásának
fizetési elmaradása, aminek kapcsán előfordult a leállás. A
megyei iskolákban tanuló gyerekek és a mögöttes intézmények napokig
étkeztetés nélkül maradtak. Ócsán a Bolyai János Gimnáziumban sem
jutottak meleg ételhez a befizetett tanulók, mert az akkori szolgáltató,
a HunGast nem volt hajlandó továbbra is a mögöttes ellenszolgáltatás nélkül teljesíteni.
Kérfalusi Attila, a HunGast Kft. ügyvezetője elmondta: mivel a
folyamatos egyeztetések ellenére sem kaptak eddig garanciát arra, hogy
pár napon belül hozzájutnak a januári étkeztetés ellenértékéül szolgáló
154 millió forinthoz, egyelőre zárva tartják az érintett konyhákat.
Az ügyvezető közölte: cégének pillanatnyilag összesen 620 millió
forinttal tartozik a megye, ebből a korábbról elmaradt 470 milliót - a
közösen elhatározott átütemezés szerint - augusztus végéig kellene
kifizetni. A HunGast a határidőre történő teljesítés érdekében
garanciát kért és kapott: a megyei tulajdonban lévő volt Budagyöngye
kórház ingatlanegyüttesére jelzálogot jegyeztettek be.
A fiaskót a város önkormányzata az adófizetők pénzéből úgy orvosolta,
hogy a megyei feladatokat részben átvállalva biztosított hideg élelmet,
majd rendelt ételt mástól. A Hungast végül a több tízmilliós
kifizetetlen hátralék okán kivonult a megye területéről, aminek
ellensúlyozásaként egy budai ingatlan jelzálogbirtokosává váltak. Ezt a
szégyenteljes dolgot is elnézték a megyei elnöknek.
Az MSZP szerint Pest megye közgyűlésének elnöke, illetve az önkormányzat "kontár fideszes vezetése" katasztrofális helyzetet teremt a megyében. És egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy nem is igazán az önkormányzat eladósodása a legfőbb bűne a Pest Megyei Önkormányzat elnökének, .Dr. Szűcs Lajosnak, hanem az, hogy láthatóan nem is érdekli ez a probléma.
Szűcs önkormányzata 100 milliókkal tartozott
szinte mindenkinek, miközben Pest megyében beköszöntött a szociális
vészhelyzet. S mindezt következmények és pozícióvesztés nélkül
megúszta az ócsai alak.
Pedig nemcsak a gázt nem fizette a Pest Megyei Önkormányzat, hanem a villany, telefon, víz és csatorna díjjal is el volt maradva. Az akkori napokban beállt csípős hidegben fáztak, fagyoskodtak a gyermekek Szűcs hibájából fakadóan.
Kulcspozícióját a pártos (Fideszes) háttér és a közgyűlési többség, valamint szűkebb pátriájának helybéli vezetése is elősegítette, és erősítette. A dolognak csupán egyetlen, de óriási bibije az, hogy a megyei önkormányzat, és a megyei önkormányzatok országos többsége nagymértékben eladósodott. A helyi önkormányzatok is pénzügyileg kivéreztek. Ahogy a megye, úgy saját városa; Ócsa is eladósodott.
Néhai Buza Attila valószínűleg foroghat a sírjában, hogy Szűcs Lajos személyében kit szabadított ránk.
Szűcs Lajos menekülési útvonalat keresett, és igyekezett lepattintani magáról a felelősséget, a súlyos tartozással együtt. A kormány pedig mentőövet dobott neki.
Megállapodás született a kormánnyal, hogy az állam januártól átveszi az intézményeket adóssággal együtt.
Abba sem sikerült belebuknia Lajosunknak, hogy társaival és titkárnőivel együtt a távoli Azori-szigetekre utazott, hátrahagyva a kifizetetlen számlák után ellátás nélkül maradt iskolai menzásokat.
Még a felesége is elnézte neki ezt a kiruccanást, amit a végsőkig tagadott. Máig nem tudni, hogy a Fidesz miért védi ennek a semmirevaló botrányos alaknak a seggét, amikor megyei közgyűlési elnökként is leszerepelt.
A Magyar Tenisz Szövetség elnökeként sem jártunk vele jobban.
Elnöksége alatt a Magyar Tenisz Szövetség több mint tízmilliárd forintos állami támogatás mellett legalább 13 milliárd forint olyan hiányt halmozott fel, amit most a költségvetésből kell kipótolni. A visszaélések annyira nyilvánvalóak voltak, hogy a szövetség Szűcsék lemondása után hivatalba lépett, Lázár János által fémjelzett új vezetése a szervezet több korábbi tisztviselője ellen is kénytelen volt büntető feljelentést tenni, illetve munkaügyi pereket indítani. Csakhogy a főtitkárok elítélése talán végképp tarthatatlanná tette volna azt a helyzetet, hogy az egész lopássorozatért elnökként így vagy úgy, de mindenképpen felelősséget viselő Szűcs továbbra is a Parlament jegyzője és a több mint félmilliós tagságú Magyar Országos Horgász Szövetség elnöke.
Gyakorlatilag három éve folyamatosan küzdünk a múlt ügyeivel, azok megoldásával, ami nem mellesleg sok-sok adófizetői milliárdba is került. Egy biztos, elfogadhatatlan helyzet, hogy egy sportszervezet, amely 2013 és 2019 között több mint tízmilliárd forintos állami támogatást kapott a programjaira, utána 2020 és 2023 között több mint tízmilliárd forintos konszolidációra szorul. Még ha nagyon jóhiszeműek is szeretnénk lenni, akkor is biztos, hogy valaki vagy valakik felelőtlen döntéseket hoztak a múltban, és olyan jelentős pénzügyi kötelezettségeket vállaltak, amikre nem volt fedezetük. Többen próbálják úgy beállítani, hogy mi boszorkányüldözést folytatunk, de sajnos ezek megkérdőjelezhetetlen tények.
A Magyar Országos Horgász Szövetség elnökeként és hobbi pecásként is nagyot foghatott Szűcs Lajos ezzel a pozícióval, hiszen megválasztása után szinte azonnal politikai síkra és a parlamentbe vitte a pecások "érdekeit". Az Index szerint: Mindent vitt a Szűcs Lajos fideszes parlamenti képviselő által vezetett Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ), amely január 1-től szinte az összes pályáztatott vízre megszerezte a 15 éves hasznosítási jogot - írták.
Ő terjesztette be azt a bizonyos törvénymódosítást a természetes vizek védelme érdekében. A honatya ismert ember, őróla tartják, hogy abszolút parlamenti rekorder az elnöki pozíciók betöltésében. Vezette vagy vezeti egyebek között a Pest Megyei Önkormányzat közgyűlését, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségét, a Magyar Teniszszövetséget és a Közép-magyarországi Regionális Tanácsot, ám ami most a legfontosabb, 2014 novemberétől ő a Magyar Országos Horgászszövetség (Mohosz) elnöke.
Mint ahogy már korábban foglalkoztunk az elnökség ügyeivel, ott is szóba jött, hogy a Mohosz kiszorítós játékában úgy állunk, hogy a megélhetési halászok lettek a vesztesek és a hobby horgászok a nyertesek.
A kereskedelmi célú halászat betiltása érzékenyen érintette a vízmentén élőket és a vidék társadalmát. Sokan megélhetési válságba kerültek. Régi halász családokat, hal kifőzdéket, csárdákat és halásztanyákat vágott tönkre egy-csapásra a Szűcs Lajos törvénye. Sokak megélhetés lett oda ezzel.
Többször előfordult, hogy Szűcs Lajos olyan fejlesztést próbált eladni újként, amit évekkel korábban egyszer már megígért, mint pl. a maglódi kézilabdacsarnok vagy a vecsési tanuszoda.
Szűcs alkalmatlanságának legfőbb bizonyítéka, hogy megbukott a Teniszszövetség élén, miután több milliárdos hiányt hozott ott össze.
Bizonyíthatóan a hatalmat képviseli helyben, és nem a helyieket a Parlamentben. A legutóbbi ciklusban szinte kizárólag költségvetési témákban szólalt fel, míg beszédeiben Vecsés és Pest megye neve az utóbbi szűk nyolc évben mindössze egy-egy felszólalásában szerepelt.
Aztán jött a választási győzelem, majd egy horgász-haver váratlan kinevezése és minden megváltozott.
Amikor Szűcs Lajos parlamenti képviselő a NER második évében, vagyis 2011-ben a Magyar Tenisz Szövetség elnöke lett, hősünk a nagyközönség előtt szinte ismeretlen, a Fideszen és a Parlamenten belül annál ismertebb, Pest megyei szinten erős, de az országos politikában azért nem elsővonalbeli fideszes politikusnak számított. Pozíciójának stabilitását az adta és adja ma is, hogy egy 2001-e időközi választást is ideszámolva mostanáig hét egymást követő országgyűlési választást tudott megnyerni egyéniben, különböző Pest megyei választókörzetekben. Ezek közül kettőt a baloldal kormányzása idején.
A leglelkesebb politikafigyelők akkoriban onnan ismerhették
legalább az arcát és a nevét, hogy 2004. óta volt a parlament jegyzője, ezért sokat
szerepelt a pulpituson, illetve évekig volt a Pest Megyei Közgyűlés elnöke. Aztán, és végezetül csak a kártékony hatása és a maga után hagyott romok. úgy mint a milliárdnyi veszteségek jelzik politikai ámokfutásának hagyatékát.
Amúgy meg egy hozzá nem értő senkiházi (egy parasztvakító ócska politikus).
*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése