2013 januári jegyzéssel jelent meg az alábbi írás a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) honlapján
"Az ócsai bérlakásprogramról a Kecske utcában" címen az ócsai főépítész közreműködésével.
Ócsa város főépítésze |
Horváth Zoltán neve és tevékenysége nem ismeretlen Ócsa lakossága előtt. Kisvárosunkban több épület is magán hordozza egyéni stílusának jegyeit (és nehézségeit,) valamint közrejátszik avároskép alakulásában és a közéletben is, ha csak arra gondolunk, hogy az Egészségházban történő várakozások, vagy a Halászy Károly iskola környezeti hatásai, valamint tornatermi hatások és észrevételek következményeként hányszor merült fel, s került elő az építész-tervező neve.
Nincs ez nagyon másként Alsópakony vonatkozásában sem, hiszen a projektben a kezdetektől fogva őt delegálta a város Horváth Tamás oldalán, mint szakértőt. Így vett részt az Egressy Gábor Szabadidőközpontban lebonyolított (lakossági fórumon) tájékoztatón, ahol maga magyarázta a tervezettet a polgármester és az államtitkár mellett, egy asztalnál. Szaló Péter helyettes államtitkár még úgy fogalmazott: "önfenntartó ökológiai együttesben gondolkodtunk". Ekkor "Horváth Zoltán főépítész kérdésre válaszolva hangsúlyozta: komoly infrastruktúrafejlesztés történik, és önálló településrészt hoznak létre." Melyben állítólag gazdasági övezetet is kijelöltek. Azt ígéretek, "olyan területet hoznak létre, amely vonzza a vállalkozásokat".
"Bukodi-ház" |
Horváth Zoltán kisvárosi (fő)építész részbeni helyi terméke a Szabadság tér kialakítása, a Millenniumi emlékpark, az ócsai okmányiroda és rendőrőrs épülete, az Egészségház, a bölcsőde, az óvoda átépítése, a Semmelrock irodaház-épülete és még pár lakóépület korábbról, ami végül is valamilyen mód mind a nevéhez köthető.
De a Lakatos-ház elbontásában is szerepet vállalt, amikor cégével a testület megkerülésével, mondhatni felkérés nélkül, egyesek szerint utólag biztosította az alibit, miszerint az épület életveszélyes. Ezzel igazolták a kérdőre vonást az előre be nem jelentés, a felújítás elmaradása és minden egyéb kérdés vonatkozásában.
Örökségvédelmi területi emlék-kép - felújítás helyett eltüntették |
Irodaház-épület |
Alsópakony kapcsán az építészeti bíráló bizottság véleményező tagja volt, - a város küldötte. Ócsa város elképzeléseinek egyik támogatója és megvalósítója, ha úgy tetszik, hiszen mégis csak a város érdekeit képviselve kellett megjelennie és eljárnia, bizonyos szempontból. Így mind az általa elhangzottak, az ígéretek, a megvalósultak, és a hiányosságok is részben számon kérhetők tőle, avagy, ha úgy tetszik, rajta.
Azonban a városi főépítész az akkori egyszeri fellépése óta soha többé nem állt ki a városi nagyközönség elé Alsópakony kapcsán, és még egyszer nem mesélte el, hogy hova lettek az ígéretek és az elképzelések. Hol maradt a buszforduló (körforgalom) és miért nem valósult meg az autonóm falu elképzelés, miért nem épült ki az elmondottaknak megfelelően a kerékpárút és miféle kísérletezés folyt itt az emberek mivoltával, lelkületével, életkörülményeivel? ("A létrehozott telepet ez irányú kísérletnek lehet tekinteni. Ilyet még egyetlen kormány sem csinált.") Mivé lettek a szavak és az általa tolmácsoltak az idő távlatában?
Horváth Zoltán nívódíjas tervező, kiváló szakember, akinek keze nyomát három abonyi új épület is viseli. |
Valahol erre keresi a blog most a választ, ami kapcsán nem teszünk mást, csak megosztjuk azt az anyagot, amit (művészeti) akadémiai szinten előadtak anno.
Az alábbiakban ezt olvashatják. (Példabeszéd.)
- no comment - |
Alsópakony, az ócsai Wekerle |
www.tectumart.hu |
Turi Attila elmondta, Makovecz Imre nem sokkal a halála előtt tárgyalt Pintér Sándor belügyminiszterrel, aki arra kérte, hogy tekintse át: a különböző építkezési módok mellett mennyi közmunkát lehetne igénybe venni az Ócsa határába tervezett szociális bérlakásprogram során. A Pest megyei település külterületén található állami tulajdonban lévő földterületen ugyanis a kormány egy olyan telepet kívánt létrehozni, ahol a hitelválságba került családok élnének. Az építkezés azóta felgyorsult. Ma már mind a nyolcvan lakóház áll, jelenleg a belsőépítészeti szerelések zajlanak. Mint Turi Attila fogalmazott: „a kormány mindenképpen meg kívánta segíteni a bedőlt hiteleseket. A létrehozott telepet ez irányú kísérletnek lehet tekinteni. Ilyet még egyetlen kormány sem csinált. Szerintem az ócsai tapasztalatok levonása mellett a programot a cigánytelepek felszámolásának irányába, vagy a szociális bérlakásprogram továbbvitelének szándékával kell folytatni."
Alsópakony, a "Wekerle-telephez hasonlítóan" zárt, centrális |
Jánosi János építész az építkezés részleteiről beszélt. Megtudtuk: a
fővárosi Wekerle-telephez hasonlítóan zárt, centrális jellegű városrész
tervét hagyta jóvá a kormány. Az elképzelések alapján a tájképbe
illeszkedő lakóházak születtek. Október elején kezdtek épülni ezek a
hajlékok, karácsonyra már állt az összes épület, a nyárra pedig már
birtokba is vehetik a lakóik. A hamisítatlan falusi idillt idéző
épületek mindegyikének van saját kertje.
"A hamisítatlan falusi idillt idéző épületek mindegyikének van saját kertje" - látlelet |
Horváth Zoltán, Ócsa város főépítésze hangsúlyozta: a telep egy külterületi szántóra épült.
Az építkezést megelőzően Ócsa városa igen előnyös szerződést kötött a
magyar állammal. Eszerint a kormány nemcsak hogy felújítja a már meglévő
bölcsődéjét, óvodáját és iskoláját, hanem még új óvodát és bölcsődét is
épít.
*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése